Як правильно вирощувати топінамбур

Недосвідчена людина може подумати, що це — соняшник з маленькими квітками, стебла якого часом досягають двох метрів. На їхніх верхівках цвітуть 7-10-сантиметрові квіти різного кольору і форми залежно від сорту, з дивовижним медовим ароматом. Володіючи величезною кількістю інсуліну, земляна груша, топінамбур, може застосовуватися навіть при лікуванні діабету. А от про те, як його правильно вирощувати, ми вам сьогодні й розповімо.

Вибирайте відповідний грунт

Топінамбур до грунту досить невимогливий і може на одному і тому ж місці рости кілька років. Але якщо ви чекаєте дійсно гарного врожаю, заздалегідь подбайте про родючість. Підготуйте грядку з осені, а посадку проводите в ранні терміни.

Так, спочатку на один квадратний метр внесіть близько сорока грам фосфорно-калійних і п\’ять кілограм органічних добрив і глибоко перекопайте. Коріння розростатимуться на велику площу і глибину.

Топінамбур кислого грунту не любить, тому, щоб властивості поліпшити, проводьте вапнування. Не вибирайте для посадки також заболочені місця і солонці.

У бульбах міститься ціла купа мікроелементів, тому він витягує дуже багато поживних речовин із землі.

Однак нешкідливими для топінамбура будуть осінні та весняні заморозки не більше п\’яти градусів.

Земляну грушу можна вирощувати по краю городу на одному і тому ж місці. Урожай буде хорошим при локальному внесенні добрив.
{PAGEBREAK}

Вивчіть термін і технологію посадки

Садити топінамбур слід на тиждень раніше картоплі ранньою весною чи пізньою осінню. Навесні бульби швидко проростають, а мороз переносять добре. Якщо їх зберігати, то паростки вони дадуть раніше очікуваного часу посадки, тому по можливості слід проводити посадку відразу після копання, восени. Це усуває необхідність піклуватися про стан посадкового матеріалу і економить весняний час.

Відстань між рядами повинна бути 70-90 сантиметрів, між рослинами — 40 сантиметрів, а глибина лунок — від десяти до дванадцяти сантиметрів. Вирощуючи топінамбур, ви можете використовувати гніздову посадку 60 на 60 сантиметрів. Не зменшуйте відстань — це може позначитися на розмірі бульб. При посадці ви можете в кожну лунку локально вносити жменю золи або суміші мінеральних добрив, кілограм компосту або перегною.

Доглядаючи за топінамбуром, віддавайте перевагу підгортанню, по можливості поєднуйте його з прополкою. У посушливе літо поливайте рослину — і урожай не змусить себе довго чекати. Безліч бічних пагонів ламати не потрібно — листя дають земляний груші харчування і сприяють збільшенню врожаю. Колорадський жук і фітофтора топінамбуру не страшні. Але незначної шкоди може принести біла гниль, дротяники і дзига.

Зберігати топінамбур нескладно, хоча з іншого боку може здатися і навпаки.

Правильно збирайте врожай

{PAGEBREAK}

Існує кілька способів зібрати топінамбур. Можете робити це пізньої осені. Ідеальним часом вважається те, коли листя точно починає в\’янути. За десять-п\’ятнадцять днів до викопування слід на висоті п\’ятдесят сантиметрів від землі скасити стебла. Щоб врожайність не впала, не поспішайте з цією процедурою. Але й не нехтуйте нею. Завдяки цим нехитрим маніпуляціям відбудеться відтік поживних соків в бульби.

Є у бульб топінамбура одна неприємна властивість — вони швидко в\’януть після вилучення з землі. Тому їх обов\’язково потрібно присипати піском, в крайньому випадку — землею. При зберіганні плода притримуйте температуру на рівні 4 градусів тепла.

Однак не поспішайте опускати руки, якщо місця для зберігання вкрай мало і можливості підтримувати температуру немає. Тут слід згадати про морозостійкість овоча і здібності без втрати корисних властивостей переносити кілька заморожувань і розморожувань. Ви можете частину врожаю викопати і відправити на зберігання. У плодів що залишилися на рівні грунту зріжте стебла і накрийте плівкою. Зима може бути не морозною, зате сирою. А в таких місцях ви зможете викопувати земляну грушу в міру необхідності.

Тепер поговоримо про ранню весну, коли вітамінів навколо вкрай мало. Салати з топінамбурів стануть в цей час знахідкою. Вони прекрасно долежать в землі і вам не доведеться турбуватися про їх зберігання. Якщо покрив снігу достатній, плоди виживають навіть у Сибіру. Якщо очікуються морози, а багато снігу не обіцяють, накидайте зверху компост, листя і бадилля. Прикриті бульби переживуть зимівлю.

Проте є у цієї рослини і одна шкідливість. Найчастіше корені проникають на велику глибину і більше ніж на півметра розростаються в сторони. Якщо не вибрати їх ретельно, ділянка засмітиться. Де не де почне пробиватися і дуже швидко рости земляна груша. Так що від гріха подалі намагайтеся садити її в далекому кутку саду.

Що ж, тепер ви знаєте основні правила вирощування топінамбура. Прислухайтеся до наших порадами — і вашому городу не буде рівних у всій окрузі!

Читати також:
Як правильно вирощувати малину?
Як виростити лимон в домашніх умовах?
Як виростити кавун?
Як виростити город на підвіконні