Які шкідники атакують смородину? Як з ними боротися

Смородина – це одна з найбільш популярних і улюблених рослин серед дачників. Ягоди смородини не тільки смачні, вони ще й дуже корисні, оскільки містять велику кількість вітаміну С і А, а також безліч мікроелементів. Але досить часто трапляється так, що навіть при гарному догляді кущ смородини не дає очікуваної кількості врожаю. Чому? Тому що на нього нападають паразити і різні інфекційні захворювання. Тема цієї статті — шкідники смородини та заходи боротьби з ними – допоможе багатьом дачникам впоратися з виниклими неприємними обставинами і зберегти врожай цілим і неушкодженим.

Які шкідники атакують смородину? Як з ними боротися

Шкідники смородини – як визначити?

Фахівці кажуть, що сьогодні смородину можуть уражати до 80 різних шкідників, які ділять на небезпечні і менш небезпечні. Кожному власнику дачної ділянки необхідно ретельно переглядати свої кущі смородини, щоб вже на перших етапах помітити хоч невеликі зміни і ознаки появи захворювання.

Які шкідники атакують смородину? Як з ними боротися

Всі листочки, які впали з куща, важливо відразу підбирати і спалювати, не залишаючи жодного. Чому? У листах найчастіше і розводяться шкідники, які поступово перелазять на стовбур рослини. Якщо всі дії робити вчасно, то навіть початківець дачник зможе запобігти знищенню врожаю. Давайте розглянемо найбільш популярних шкідників смородини:

Пагонова попелиця. Невелика комаха, яка все частіше зустрічається серед молодого листя смородини. Попелиця атакує рослину, висмоктуючи з неї всі соки. В результаті такої навали, листя смородини скручуються і збираються в грудку. Пагони перестають розвиватися і обпадають. Все це призводить до знищення ягід.

Які шкідники атакують смородину? Як з ними боротися

Листова галова попелиця. Цей шкідник найчастіше нападає на білу або червону смородину, присмоктується до листя і харчуючись їх соком. В результаті на місці укусу утворюється здуття темно-червоного або жовтого кольору. Такі листочки відразу опадають. Поступово засихає і вся рослина.

Які шкідники атакують смородину? Як з ними боротися

Бруньковий кліщ. Крихітна комаха, яку не так легко побачити неозброєним оком. Її мішенню найчастіше стає чорна смородина, бруньки якої він пошкоджує. Все це викликає здуття кори і відмирання бруньок. Якщо придивитися до пошкодженої бруньки, то можна побачити безліч шкідників, які зовні нагадують рачків. Це самки кліща, що вже на початку весни оселяються там і провокують загибель рослини. Небезпека брунькового кліща ще полягає в тому, що він сприяє поширенню інфекційного захворювання, що передається на всі інші чагарники.

Які шкідники атакують смородину? Як з ними боротися

Щитівки. Шкідник, який присмоктується до кори гілок і пагонів. Личинки шкідника зимують в землі під панциром загиблої самки. На початку весни вони з\’являються з грунту і відразу осідають на молодій смородині. Їх можна помітити на смородині, якщо проводити регулярне оглядання рослини. Якщо нічого не робити, то щитівки призведуть до відмирання чагарнику і його загибель. Вони завжди живуть великими колоніями, тому ви відразу побачите обліплений стовбур рослини.

Які шкідники атакують смородину? Як з ними боротися

Звичайний павутинний кліщ. Самий поширений шкідник всіх рослин. Він вражає не тільки смородину, але і інші насадження. Любить жарку, суху погоду, а також добре розмножується в нижній частині куща. Як помітити павутинного кліща? На тильній стороні листя ви зможете легко виявити павутинку, а на лицьовій – темні точки. Усі листки, на яких оселився шкідник, швидко опадають, що призводить до знищення врожаю. Кліщ любить селитися в бур\’янах, а також на впалих листках, тому необхідно відразу ж знищувати і спалювати все листя і виривати бур\’яни.

Які шкідники атакують смородину? Як з ними боротися

Методи боротьби зі шкідниками смородини

Щоб знищити шкідників, можна скористатися хімічними препаратами, які продаються в спеціалізованих магазинах. Але якщо ви не хочете використовувати хімію, ви завжди можете застосувати натуральні засоби, наприклад:

Які шкідники атакують смородину? Як з ними боротися

— Вчасно видаляти пошкоджені гілки, листя і бур\’яни. Ніколи не зберігати це на дачній ділянці, а виносити за його межі.
— Здійснювати обрізку кущів, стежити, щоб смородина не загустилась.
— Перекопувати землю біля кущів, оскільки більшість шкідників зимують саме там.
— Встановити помірний полив. Значна кількість вологи, як і її недолік, може призвести до появи шкідників.
— Обприскувати навесні кущі настоєм лушпиння цибулі, часнику й тютюну.

Як бачимо, шкідники смородини, і заходи боротьби з ними вимагають від дачника рішучих і правильних дій. Сподіваємося, що наші поради допоможуть вам зберегти врожай і насолоджуватися ним не тільки влітку, але й взимку.