Як організувати правильне охолодження комп\’ютера

У цій статті хочеться зачепити тему правильної організації охолодження компонентів комп\’ютера. Сучасний комп\’ютер складається з безлічі компонентів, і деякі з них виділяють стільки тепла, що для їх нормальної роботи потрібнt правильне охолодження. При належному охолодженні, компоненти ПК передбачають для своєї нормальної роботи ефективне відведення тепла і його розсіювання на елементах охолоджувача (кулери), будуть працювати стабільніше і довговічніше.

Розглянемо компоненти ПК, які потребують додаткового охолодження.

Центральний процесор.

Основний елемент комп\’ютера — процесор. Він же і один з найбільш гарячих, йому поступиться лише графічний процесор високопродуктивної відеокарти. Для його ефективного охолодження на процесор встановлюють кулер. У найпростішому випадку це алюмінієвий радіатор з великою кількістю ребер для збільшення площі охолодження і встановлений на ньому вентилятор. Природно, у настільних процесорах з високим тепловиділенням цей вентилятор неслабо шумить, тому деякі користувачі встановлюють більш ефективні і малошумні кулери баштового типу.
 
 

Яка ж оптимальна тепмература процесора? У різних виробників і моделей ці дані різні. Для настільних процесорів виробництва Intel це до 40 градусів в режимі простою і до 60 в режимі максмального навантаження. Процесори AMD більш гарячі, в них температура ядра в режимі найбільших навантажень може доходити до 80 градусів і це вважається нормою. Відповідно, чим більше температура, тим більше витрата енергії, тому для ноутбуків і нетбуків випускаються спеціальні, так звані мобільні процесори зі зменшеним тепловиділенням, найчастіше при збереженні продуктивності їх настільних аналогів.

Наступний компонент — графічний процесор відеокарти.

На відеокарті примусового охолодження вимагають її графічний процесор і мікросхеми пам\’яті. У потужних відеокартах процесор може розігріватися до температури 90 градусів. Для охолодження такої відеокарти на неї ставлять кулер, що працює за принципом турбіни, проганяючи повітря з великою швидкістю вздовж розсіюючих поверхонь радіатора.
Відеокарти невеликої продуктивності виділяють тепла трохи, і з їх охолодженням часто справляється і пасивна система охолодження без вентиляторів. Однак, навантажуючи таку відеокарту іграми або іншими графічними додатками, варто подбати про достатню вентиляцію корпусу системного блоку комп\’ютера.

Системний блок.

Всі компоненти комп\’ютера, включаючи і ті які виділяють в процесі роботи багато тепла, знаходяться всередині системного блоку ПК. Ці компоненти нагрівають повітря всередині системного блоку, і при відсутності достатньої вентиляції корпуса, системи охолодження можуть виявитися малоефективними. Для вентиляції корпусу системного блоку на його передній і задній стінках встановлюються вентилятори (Chassis Fan), причому вентилятор на передній стінці працює на вдув свіжого повітря в системний блок, а на задній — на витяжку нагрітого компонентами повітря. Якщо для охолодження процесора у вашому системному блоці встановлений баштовий кулер, в якому вентилятор проганяє повітря в напрямку вздовж материнської плати, стежте за тим, щоб потік створюваний ним, збігався з напрямом потоку повітря, створюваний вентилятором системного блоку.

Жорсткий диск.

Для надійного зберігання даних жорсткий диск комп\’ютера не повинен нагріватися вище 40 градусів, тому якщо у вас температура вінчестера вище, подбайте про його додаткове охолодження. При перегріву жорсткого диска різко зростає ймовірність його відмови.
У продажу зустрічаються спеціальні пристрої для охолодження жорсткого диска на вентиляторах, які кріпляться безпосередньо до нього. Не раджу ними користуватися, так як вібрація від вентиляторів передається жорсткого диска, чого він дуже не любить.

Краще розміщувати вінчестер напроти вентилятора, що працює на вдув в передній частині корпусу, так він буде додатково охолоджувати і жорсткий диск, причому дуже ефективно.

Періодично слід відкривати кришку системного блоку і з допомогою пилососа чистити компоненти від пилу що накопичується. Для якісної чистки радіаторів кулерів часто потрібен їх демонтаж, так що якщо температура піднімається вище критичної, необхідно це зробити.