Як зменшити шум системного блоку ПК

Напевно любителі посидіти подовше у вечірній час перед комп\’ютером стикалися з тим, що системний блок комп\’ютера видає шум, достатній для того, щоб перешкодити відпочинку домочадців. Та й самим неприємно постійно слухати цей гул, видаваний системою охолодження ПК. Адже найчастіше домашній комп\’ютер використовується як мультимедійний центр і працює практично постійно, часом не виключаючи навіть на ніч для закачування файлів з інтернету або обробки будь-яких завдань, що вимагають тривалого часу для їх обробки (антивірус, дефрагментація дисків, перегонка відео тощо). Тому користувачі, втомившись від цього монотонного гулу, починають задаватися питанням: а як же, власне, можна знизити цей рівень шуму і мати можливість проводити час за комп\’ютером в комфортній обстановці тиші, і нормального відпочинку в нічний час. У цій статті ми детально розглянемо, як можна зменшити практично до нуля рівень шуму, видаваний системним блоком комп\’ютера.

Отже, розберемося, які компоненти системного блоку комп\’ютера можуть створювати підвищений рівень шуму і як з цим шумом можна боротися.

Насамперед, шум видають вентилятори систем охолодження ПК.

Визначимося з термінологією:
Вентилятор — це пристрій, який служить для створення спрямованого потоку повітря.
Кулер (від англ. cooler — охолоджувач) — стосовно до комп\’ютерів це пристрій для охолодження компонентів з високим тепловиділенням, тобто сукупність радіатора з вентилятором. Надалі по ходу статті будемо дотримуватися даної термінології.

Вони встановлені на процесорному кулері (CPU Fan), на корпусі системного блоку, зазвичай на задній стінці на видув і на передній стінці в нижній його частині на вдув (Chassis Fan), на відеокарті і в блоці живлення. Крім того, на деяких материнських платах буває встановлений вентилятор охолодження чіпсету. Досить багато потенційних джерел шуму, чи не так?

Шуміти вони можуть з різних причин. По-перше, шуміти вентилятор може просто з-за особливостей своєї конструкції. Найчастіше цим страждають дешеві китайські вентилятори. Шуміти в них можуть підшипники ковзання з-за висохлого мастила, самі лопатки вентилятора можуть бути неоптимально спроектовані і створювати шум. Крильчатка вентилятора може бути погано збалансована і вона буде передавати на корпус системного блоку свої вібрації, викликаючи підвищений шум.

Також навіть хороший, якісний вентилятор з плином часу починає видавати підвищений шум з-за природного зносу тертьових частин, в нашому випадку це підшипники ковзання (sleeve) або підшипники кочення (ball). До речі, другі надійніше і менш схильні до зносу, але більш шумні. З часом мастило в цих вузлах тертя висихає, що також сприяє підвищеному зносу і підвищеного шуму вентилятора. Тому рекомендується періодично, наприклад раз в рік, розбирати вентилятор і змащувати його підшипник спеціальним мастилом.

Пил, що накопичується на лопатях вентилятора викликає дисбаланс крильчатки, тому періодично лопаті вентилятори потрібно очищати від скупчень пилу.

Якщо нічого не допомагає і критичний знос, залишається тільки замінити вентилятор на новий.

Зараз є хороші вентилятори для корпусу, побудовані з використанням гідродинамічних підшипників (FDB, Fluid Dynamic Bearing) дуже надійні і малошумні, та й коштують трохи дорожче аналогів на підшипниках ковзання і кочення. Такі випускає, наприклад, фірма Zalman. Рекомендується в цілях зниження шуму без втрати ефективності охолодження ставити вентилятори з якомога більшим діаметром крильчатки, вони зможуть забезпечити достатній приплив повітря при меншій швидкості обертання.

Як зменшити шум системного блоку ПК

Безшумний вентилятор на гідродинамічному підшипнику фірми Zalman

Те ж стосується і процесорного кулера, при критичному зносі і повишеному рівні шуму його треба міняти. Гарну ефективність мають так звані баштові кулери для процесорів, побудовані з застосуванням чистої міді на теплових трубках. Вентилятор в такому кулері має низьку швидкість обертання, але достатню для ефективного охолодження центрального процесора.

Як зменшити шум системного блоку ПК


Баштовий кулер

Єдиний мінус — ціна, вона досить висока, та і з кріпленням до материнської плати і розміщенням його всередині ситемного блоку помучаетесь. Зате — практично повна відсутність шуму гарантується, особливо якщо порівнювати з боксовими кулерами для процесорів Intel, які славяться своєю гучністю.

Можна спробувати спосіб із зменшенням обертів вентиляторів. У сучасних комп\’ютерах швидкість обертання вентиляторів можна регулювати програмно, за допомогою спеціального софту. Швидкість обертання вентилятора прцессорного кулера часто система може регулювати автоматично в залежності від завантаження процесора. Ця функція включається в BIOS і називається чимось на зразок Silent Mode (Тихий режим). Тоді при роботі з документами або інтернет-серфінгу швидкість вентилятора, а відповідно і шум буде знижений.

Швидкість вентилятора в корпусі можна знизити шляхом подачі на нього зниженої напруги живлення шляхом включення резистора. Вставка з резистором зазвичай є в комплекті з хорошими вениляторами для корпусу системного блоку. Якщо дружите з паяльником і сильні в електроніці, можна розрахувати опір резистора і впаяти його самостійно в ланцюг живлення вентилятора.

У всіх випадках, коли ви знижуєте швидкість обертання вентиляторів, необхідно стежити за температурою компонентів, щоб уникнути їх перегрівання і виходу з ладу. Для цього можна встановити спеціальний софт, якого навалом в мережі, і вибрати підходящий вам. Програма буде стежити за температурою і при необхідності видавати попередження. Особливо чутливий до перегріву жорсткий диск, стежте за тим, щоб його температура не піднімалася вище 40 градусів, інакше ризикуєте втратити всі дані.

Далі виключаємо вплив вібрацій, що викликаються обертанням вентиляторів. Для цього вентилятори закріплюємо на коппусі через м\’які гумові вставки. Такі вставки зазвичай йдуть в комплекті з вентилятором.

Блок живлення нашого ПК охолоджується також із застосуванням вентилятора. В цілях зниження шуму на стадії вибору компонентів ПК є сенс вибирати блок живлення з функцією регулювання обертів вентилятора залежно від навантаження (PFC, Power Factor Correction). Також варто відзначити, що сучасні якісні комп\’ютерні блоки живлення набагато менш шумні, ніж старші аналоги за рахунок застосування вентиляторів з великим діаметром крильчатки і відповідно меншою швидкістю обертання.

Наступний компонент, що викликає підвищений шум — жорсткий диск (HDD).

В вінчестері шумлять обертові диски і голівки, що виробляють читання і запис на диск. Для зниження шуму від обертання дисків можна скористатися різними програмами та утилітами для зниження швидкості обертання диска. Мінус цього способу — зниження продуктивності вінчестера.
Також рекомендується закріплювати жорсткий диск в корпусі з використанням еластичних проставок які гасять вібрації щоб виключити вплив вібрацій самого жестого диска. Це також захистить і сам жорсткий диск від впливу зовнішніх вібрацій.

Напевно, самий шумний компонент — система охолодження високопродуктивної ігрової відеокарти.

Найчастіше там встановлюється кулер, що працює як турбіна, де високообертовий вентилятор проганяє повітря через повітроводи ситеми з високою швидкістю. Така система дуже шумна, але з цим доведеться миритися, якщо ви завзятий геймер, або городити  рідинну систему охолодження, яка, скажімо так, не дешева.

Як зменшити шум системного блоку ПК

Турбіна охолодження потужної відеокарти

Якщо ж ваш комп\’ютер використовується в основному для офісних або інших завдань, що не вимагають високої потужності графічного процесора відеокарти — ставте карту з пасивною системою охолодження, шум буде відсутній повністю. У сукупності з грамотно організованою ситемою вентиляції корпусу ПК це рішення буде надійним і безшумним.

Як зменшити шум системного блоку ПК

Відеокарта з пасивною системою охолодження

У гонитві за зниженням рівня шуму системного блоку комп\’ютера не варто забувати і про сам корпус. На нього впливають усі перераховані вище джерела вібрацій, так що непогано було б виключити або максимально зменшити їх вплив, проклеївши вузли що вібрують. Хиткий дешевий корпус навряд чи буде хорошим доповненням до якісних внутрішніх компонентів.

Ось мабуть і все. Виконавши рекомендації даної статті, ви зможете практично до нуля знизити шум, що виходить від системного блоку вашого ПК.