Твердотільні жорсткі диски (SSD)

Розглянемо, що являє з себе твердотільний накопичувач.
SSD (Solid State Drive) — пристрій для постійного зберігання інформації, що використовує в якості сховища даних твердотільну пам\’ять. Найчастіше в цій ролі виступає flash-пам\’ять.
Твердотільні накопичувачі, на відміну від звичних жорстких дисків (HDD), не мають рухомих механічних частин, чим і обумовлюється більшість переваг SSD перед HDD.

Перші SSD з\’явилися досить давно, але їх вартість була неприпустимо високою для рядового споживача (орієнтир їх застосування був спрямований на військову і авіакосмічну техніку). З часом технології розвиваються, і в даний момент твердотільні жорсткі диски вже починають завойовувати популярність рядового користувача ПК в міру зниження їх вартості на ринку по відношенню до класичних жорстких дисків HDD.

Переваги SSD перед HDD:

— Швидкий перехід у робочий стан (немає необхідності розкрутки шпинделя, як в HDD).
— Незрівнянно більш швидкий доступ до даних, особливо в процесі читання, знову з-за відсутності механіки, визначає швидкість доступу до даних. Більш швидкий запуск операційної системи і запуск програм.
— Відсутність шуму під час роботи.
— Низьке споживання енергії, низький нагрів (справедливо для SSD невеликих обсягів).
— Відсутність рухомих частин, чим виключається вихід з ладу з причини поломки механіки диска.
— Стійкість до вібрацій, підвищених температур, перепадів температур, що сприяє застосування SSD в мобільній електроніці (ноутбуках, планшетних ПК).
— Продуктивність відносно постійна по всьому об\’єму області зберігання даних, малий вплив фрагментації даних на продуктивність.

Недоліки:

— Вартість зберігання одиниці інформації на SSD вище, ніж на HDD, причому досить відчутно.
— Ємність наявних в продажі пристроїв істотно відстає від класичних HDD.
— Схильний до негативного впливу від раптових відключень живлення, магнітних полів, статичної електрики.

— Обмежена кількість циклів перезапису комірки flash-пам\’яті (до півмільйона операцій запису-стирання однієї комірки пам\’яті).
— Застосуванням спеціальних файлових систем і алгоритмів роботи контролерів SSD шляхом рівномірного розподілу по всій області даних часто презаписуваних кластерів дозволяє в теорії досягти 20-річного терміну служби твердотільного диска на базі flash-пам\’яті при щоденній експлуатації із середнім навантаженням.