Вагітність і зайва вага. Норми збільшення ваги під час вагітності

Складові ваги під час вагітності

Збільшення у вазі під час вагітності складається з декількох чинників. У першу чергу потрібно враховувати вагу плоду, а це на кінець вагітності вже в середньому 3200-3500 г, а то й 4000-4500 г, якщо вагітність багатоплідна або очікується велика дитина. Далі рахуємо плаценту (400-700 г) і навколоплідні води (близько 900 г). Також вага додається і за рахунок збільшення в розмірах матки (800-1000 г) і молочних залоз (близько 500 г). Крім цього вагу додає і збільшення об\’єму крові (близько 1200 г). Залишається додати рідину (1500 г і вище), яка, так чи інакше, затримується в організмі вагітної жінки. І залишається обсяг жиру, який вже залежить від харчування вагітної жінки. Таким чином, вважається, що в нормі за весь період вагітності жінка з нормальною масою тіла може додати близько 10 кг. Але залежно від зросту і ваги жінки до вагітності надбавка ваги може складати від 5 кг, якщо жінка мала надлишкову масу тіла, і більше 12 кг, якщо жінка мала недолік ваги.

Причини перебору ваги
{PAGEBREAK}
Підвищений апетит. Найчастіше саме ця причина і призводить до набору зайвої ваги під час вагітності. У більшості майбутніх матусь з\’являється нестримне бажання поглинати їжу в дуже великій кількості. Особливо до цього схильні дівчата, які до вагітності були стурбовані своєю вагою і обмежували себе в їжі. Також стимуляторами посиленого харчування деколи виступають бабусі з тіточками, головний девіз яких: «Вагітній треба їсти за двох!». Однак, якщо керуватися цим в корені неправильним ставленням до харчування, то під час вагітності можна набрати 20-30 і навіть 40 кг! На жаль, після пологів «йдуть» далеко не всі кілограми, та й звичка багато їсти залишається надовго.
{PAGEBREAK}
Набряки. Затримка рідини в організмі може проявлятися в другій половині вагітності значною надбавкою ваги в обсязі 1-1,5 і навіть 2 кг за один тиждень. Цей стан дуже небезпечний, тому обов\’язково необхідна консультація у фахівця а, можливо, і госпіталізація.

Багатоводдя

Дійсно, при багатоводді вага може збільшуватися за рахунок підвищеного об\’єму навколоплідних вод. Але, звичайно, мова йде не про десятки кілограмів.

Читати також:
Як визначити, що ви вагітні?
Як схуднути без дієт?

Ранній токсикоз
{PAGEBREAK}
Точніше, втрата ваги через сильний токсикоз в першому триместрі вагітності. Переживши такий стрес, пізніше організм може компенсувати втрату кілограмів їх накопиченням на середніх і пізніх термінах вагітності.

Розмір дитини
{PAGEBREAK}
Вважається, що жінки, які очікують великих діток (більше 4 кг), під час вагітності мають вагу, що перевищує норму. Однак часто буває, що такі жінки набирають за вагітність всього 5-8 кг. І, навпаки, у вагітних з перевагою в 20 кг деколи народжуються малятка вагою в 2,5 кг.

Конституція тіла. Якщо жінка має схильність до повноти, то найімовірніше під час вагітності вона може мати істотний надлишок ваги, якщо не буде дотримуватися рекомендацій по правильному харчуванню.

Розрахунок маси тіла

Для початку потрібно розрахувати індекс маси тіла (надалі ІМТ). Для цього потрібно вихідну вага розділити на зріст у квадраті. Наприклад, дівчина має вагу 60 кг, зріст 165 см. Спочатку зводимо зростання в квадрат: 1,65×1,65 = 2,72. А далі слідуємо формулою: 60 (вага) / 2,72 (зростання в квадраті) = 22,06. Звіряємо результат з усередненими показниками ІМТ:

ІМТ = до 19,8 — жінки худорлявої статури;

ІМТ = 19,8 — 26,0 — жінки середньої статури;

ІМТ = більше 26 — жінки великої статури.

Ну а далі вже вивчаємо таблицю, в якій наведена приблизна динаміка ваги жінки протягом вагітності, залежно від ІМТ.

Норми збільшення ваги під час вагітності

Вагітність і зайва вага. Норми збільшення ваги під час вагітності

У таблиці наведено усереднені дані, на які можна орієнтуватися, але не слід брати їх за еталон. Більш точний розрахунок оптимального збільшення ваги в кожному конкретному випадку може зробити тільки лікар-гінеколог, який веде вашу вагітність.