Як очистити стару чавунну сковорідку підручними засобами

Сковорода — це не якась там каструля. У кожної сковороди свій характер і своє призначення. На одній смачно, із золотистою скоринкою смажиться картопля, на іншій відмінно вдаються сирники. Для млинців багато хто воліє використовувати стару чавунну сковороду з невисокими бортиками, важку, як життя кріпосної кухарки. І,
хоча в розпорядженні сучасної господині обов\’язково є сучасні сковороди
з антипригарним покриттям, в шафці часто зберігається і допотопна
сковорода з чавуну або дюралю.
На ній утворюється шкідливий, некрасивий і негігієнічний нагар. Доводиться думати — як відчистити стару сковороду, щоб не вбити на це
кілька годин, три пари рукавичок, чотири металевих мочалки і весь хороший
настрій вихідного дня.

Перше,
що корисніше всього взяти до уваги: ​​чим частіше ви будете відмивати
чавунну сковороду від нагару, тим легше буде він зніматися.
Найкраще почистити посудину після кожного використання. Тоді можна відчистити сліди жиру звичайним миттям із застосуванням миючого засобу для посуду і мочалки помірної жорсткості.

Правда,
деякі господині вважають, що якщо відчистити чавунну сковороду до
блиску і повної чистоти, то до неї все буде прилипати при смаженні.
Можливо, в цьому є своя логіка. Але
більш важливо те, що в застарілих відкладеннях нагару скупчується
величезна кількість гранично шкідливих продуктів розпаду їжі і жирів з
канцерогенними властивостями.
У нагарі розмножуються і бактерії, в періоди між застосуваннями посуду. А відновити непрігораємість сковороди не так уже й складно: потрібно після грунтовного чищення прожарити в ній трохи жиру.
 
 

Засоби побутової хімії для чищення нагару

Очистити
стару сковороду від нагару в домашніх умовах можна за допомогою
металевої мочалки та сильнодіючих реактивів з магазину.
Правда, багато хто з них мають підвищену шкідливістю. Без міцних гумових рукавичок не обійтися, а то і респіратор доведеться надіти. Загальна назва таких засобів — Антіжир, Видаляч жиру або їм подібні. Ці хімікалії призначені для очищення поверхні плит і духовок, але на нагар на сковороді вони діють не менш ефективно.

Користуватися готовими засобами потрібно чітко по інструкції. В цілях безпеки можна зав\’язати сковороду в поліетиленовий мішок. Можна також зробити досить концентрований розчин миючого засобу у великому тазику, і замочити в ньому сковороду.

Через деякий час нагар розчиниться, і ви зможете поступово очистити поверхню від чорних нашарувань. Можливо, доведеться повторити процедуру, завдаючи розчин в місця, які не вдалося почистити до кінця з першого разу.

Найголовніше при чищенні агресивними речовинами — якісно промити водою після закінчення процесу. Ні найменших слідів сильнодіючої хімії не повинно залишитися на вашій посуді, інакше здоров\’ю може бути завдано шкоди.

Сковороди з антипригарним покриттям почистити таким способом не можна, не пошкодивши делікатного покриття.
 
 

Чистка нагару домашніми засобами


Незначний нагар в домашніх умовах можна очистити звичайною кам\’яною або морською сіллю. Потрібно насипати на пригорілі місця шар солі (близько 0,5 см) і накрити мокрою ганчіркою або губкою. Нехай постоїть деякий час, від декількох годин до 1-2 діб. Потім, використовуючи ту ж сіль як абразив, можна очистити стару сковороду від нагару енергійними рухами жорсткої мочалки.

Щоб почистити посуд від нагару, замість солі можна використовувати харчову або кальциновану соду. Содою можна успішно очистити жирний нагар біля ручки і у важкодоступних місцях.

Але найбільш ефективний спосіб боротьби з нагаром, який багато хто називає «Радянським». Не
можна сказати, що метод цей не зажадає від вас докладання зусиль, але
результат настільки вражає, що раз на рік не шкода витратити трохи часу,
щоб очистити кухонне начиння до сяючої чистоти.
Особливо
це актуально для тих, хто ще не обзавівся кухонною витяжкою і змушений
час від часу чистити все від жирної кухонної кіптяви.
Розчин від радянських домашніх хіміків розчиняє і цю противну липку кіптява з легкістю.
 
 

«Старий радянський метод»

Що вам потрібно:

    — Великий бак для кип\’ятіння. Краще емальований.
   
— Металева мочалка або навіть щітка. Розм\’якшений нагар буде сходити легко, але простої губки все-таки не достатньо.

Для приготування розчину:

    1 стакан силікатного клею або рідкого скла;
    
два шматки господарського мила;
    
300 г кальцинованої соди;
    
½ склянки рослинного масла.

Мило потрібно натерти на крупній тертці.

Налийте
в бак води на 2/3 об\’єму, додайте всі інгредієнти, доведіть суміш до
кипіння, помішуючи (щоб мило розчинилося повністю).
Опустіть туди стару сковороду, покриту нагаром казанки, коновки, решітку від плити, форми для випічки. Вони повинні прокипіти якийсь час. Тривалість виварювання визначається станом сковороди. На кілька хвилин можна опускати в розчин інше кухонне начиння, навіть з пластиковими ручками і зроблену зі скла.

Потім ті речі, які були не надто сильно забруднені, просто помийте, як зазвичай, губкою з миючим засобом. Щоб очистити сковороду або каструлю, на якій було багато нагару, доведеться потерти її жорсткою мочалкою або щіткою. Зазвичай навіть застарілий нагар розм\’якшується до стану пластиліну і легко знімається.

Сама чорна і страшна стара сковорідка перетвориться на сяючу чистотою красуню. При першому використанні не забудьте прожарити чисту сковороду з
невеликою кількістю жиру, щоб надалі продукти не приставали до поверхні.
 
 

Інші способи чищення

Можна прожарити сковороду на сильному вогні. Якщо є можливість — розведіть вогнище на вулиці, так як прожарювання в будинку наповнить всю квартиру гаром. Прожарювати потрібно не менше години, потім просто відмити перетворений на попіл нагар. Будьте обережні: алюмінієві сковороди можуть при дуже високій температурі розплавитися. Цей спосіб більше підходить для чавунної сковороди.

Якщо є доступ до піскострумінного апарату, стару сковороду можна почистити до небувалого блиску і чистоти струменем піску. Послуги піскострумінника нерідко пропонують в газетах безкоштовних оголошень.
 
Читати також: