Як почистити чайник від іржі

Іржа на кухні — це просто біда. Поява іржавого нальоту в чайнику завжди насторожує господинь. У багатьох виникає питання, наскільки іржа на посуді небезпечна для здоров\’я, як можна її очистити або запобігти появі.

Поява іржі в чайнику

Невимовно щастить населенню, якому доступна якісна у всіх відносинах вода. Багатьом доводиться використовувати для пиття і приготування їжі тверду воду з підвищеним вмістом різних мінеральних солей і мікроелементів. Якщо у воді багато заліза, на стінках каструлі і в чайнику обов\’язково буде утворюватися наліт іржі.

Чому треба видаляти іржу

Достатньо всього кілька кип\’ятінь води, щоб на внутрішній стінці чайника утворився цей іржавий осад. Крім неприємного виду всередині, є ще причини, по яким треба очистити від іржі:

З\’являється специфічний смак, який не дозволяє насолодитися ароматом свіжозавареного чаю або кави.
В електричних приладах наліт на нагрівальній спіралі перешкоджає нагріванню. Час закипання збільшується на цілий порядок.
Багато господинь викидають працюючий чайник тільки через коричневу іржі всередині.

Як можна очистити чайник

Позбутися від окислів заліза у вигляді темного нальоту в чайнику можна різними способами, головне, правильно їх застосувати. Найбільш ефективно впоратися з проблемою допоможе лимонна й оцтова кислота. Це органічні кислоти, які надають не дуже сильну дію на метал. В той же час вони з легкістю знімають утворені на його поверхні пухкі по структурі відкладення.

Використовуємо оцтову кислоту

Це один з простих і доступних засобів, з допомогою якого можна впоратися не тільки з іржею в чайнику, але і накипом.

— Треба підготувати столовий оцет 6-9%.
— На три чверті об\’єму наповнити посуд водою.
— Довести воду до кип\’ятіння і вимкнути.
— Влити оцтовий розчин в кількості відсутньої чверті об\’єму чайника.
— Витримати протягом восьми годин чи залишити в такому вигляді на ніч.
— Злити розчин і ретельно промити кілька разів водою.

Запах оцту дуже стійкий, щоб позбутися від нього може знадобитися кип\’ятіння кількома новми порціями чистої води.

У сильно запущених випадках однієї процедури буває недостатньо. Тому її доведеться повторити.

Оцтовою кислотою чистять тільки сталеві чайники, пластмасові можна зіпсувати. Їх чистку проводять з додаванням харчової соди:

— заливають воду, оцет і додають одну столову ложку соди;
— як тільки закінчиться бурхлива шипуча реакція, отриманій рідині дають закипіти, після остигання виливають;
— закінчують чищення ополіскуванням чистою водою.

Очищаємо лимонною кислотою

На відміну від оцту, лимонна кислота різкого запаху не має. Тому при виборі способу боротьби з іржею перевагу віддають їй.

Процедуру чищення проводять так само, як з оцтовою кислотою, але з деяким спрощенням. Чайник заливають водою повністю, доводять до кипіння і засипають у нього 1-2 столових ложок лимонної кислоти. Після охолодження розчин можна злити, протерти всередині м\’якою губкою, ретельно сполоснути чистою водою і знову прокип\’ятити чисту воду. Якщо іржа з\’явилася на зовнішній стороні, її теж можна почистити розчином лимонної кислоти.

Можна порошкову лимонну кислоту замінити плодом лимона. Для цього достатньо порізати його зі шкіркою і прокип\’ятити в чайнику протягом 10 хвилин.

Використання лимонної кислоти і оцту було рекомендовано виробниками побутової техніки відомих фірм Tefal» та «Philips».

Оригінальні способи видалення іржавого нальоту

Деякі господині чистять чайники, використовуючи підручні засоби. Якщо іржа ледь помітна, від неї можна позбутися самим незвичайним способом:

1. На вологу поверхню треба насипати пральний порошок і залишити на 20 хвилин. Після чого добре потерти половинкою картоплини. Після ретельного промивання водою чайник готовий до використання.
2. Очистити від іржавого нальоту всередині можна «Кока-колою», просто залити горілкою і залишити на ніч. Залишиться тільки потерти губкою з милом і промити водою.
3. Використання розсолу від консервованих огірків або помідорів теж дозволяє очистити іржавий наліт в металевому чайнику. Кількість оцту або лимонної кислоти в заливці цих овочів при консервуванні цілком достатньо для проведення цієї процедури. Треба залити ним посуд, довести до кипіння, потім охолодити, злити, промити ретельно до повного видалення специфічного запаху.
4. Кисле молоко теж здатне очистити чайник. Досить залити на одну третю частину обсягу, закип\’ятити і залишити на деякий час.

Народний спосіб – чистка іржі і накипу лишпинням картоплі, яблук і груш. Промиті лушпиння складають в емальований або сталевий чайник, додають воду і нагрівають до кипіння. Після чого вимикають, залишають на кілька годин, все зливають і кип\’ятять з чистою водою. Усі утворення у середині посуду вимиваються.

Щоб запобігти появі іржавого нальоту в чайнику, обполіскуйте його після кожного кип\’ятіння. Якщо вода жорстка та підтверджено наявність у ній підвищеного вмісту заліза, краще вдома встановити фільтр. Щоб порадувати себе чашкою ароматної кави або чаю, використовуйте бутильовану воду.