Як та чим почисти срібні монети

Згодом срібні монети тьмяніють і втрачають колір. Окисляючись, вони можуть набувати зеленуватий відтінок, який псує зовнішній вигляд виробу. Старовинні монети нерідко бувають покриті товстим шаром патини і звичайного бруду. Для того щоб почистити їх в домашніх умовах, існує безліч простих способів.

Особливості процесу

Перед тим як почати чистити монети зі срібла, слід визначити ступінь їх забруднення і окислення. Брудний наліт потрібно очищати в будь-якому випадку, а із слідами окислення можна вчинити по-різному. З одного боку, патина надає цінність старовинним монетам, але з іншого, може значно псувати їх зовнішній вигляд.

Вважається, що якщо окислення на монеті рівномірне і не видно іржі, краще його не зчищати. Це додасть цінності старовинним виробам. Якщо ж оксиди мають вигляд некрасивих плям або приховують під собою малюнок, їх потрібно прибрати.

Також перед чищенням потрібно хоча б приблизно визначити цінність виробу. Як правило, великі монети чеканилися з високопробного срібла, а більш дрібні — з металу низької проби. До виробів різної якості застосовують різні методи очищення. Крім того, існують універсальні способи як очистити срібло. З їх допомогою можна прибрати з поверхні монет забруднення і невеликі оксиди.

Правила чистки

Для того щоб найбільш ефективно почистити поверхню срібної речі і випадково не пошкодити її, потрібно вжити заходів обережності. Правила досить прості:

    Спочатку видаліть поверхневі забруднення за допомогою м\’якої зубної щіточки і мильного розчину.
    Чистити покриття потрібно обережно, без поспіху, щоб не завдати випадкових ушкоджень. Не використовуйте абразивні матеріали і засоби.
    Після поверхневої очистки спробуйте визначити приблизну цінність виробу і, виходячи з цього, приймайте рішення про видалення патини.
    При використанні очищувальних розчинів не допускайте контакту монеток один з одним.
    Після того як ви почистите метал, слід добре промити його в теплій воді.

    Ні в якому разі не слід нагрівати монету і опускати в холодну воду. Це викличе псування срібного виробу.

Якщо ви не змогли визначити пробу срібною монетки, скористайтеся одним з універсальних способів очищення металу. У тому випадку, коли є підозри, що виріб має високу цінність, краще скористатися послугами фахівця.
способи очищення

Існує безліч доступних способів очищення срібла в домашніх умовах. Ви можете скористатися звичайними простими засобами або спеціальним розчином. Почистити срібні монети можна за допомогою:

    -мильного складу;
    -зубної пасти;
    -розчину харчової соди;
    -оцту або нашатирю;
    -порошку лимонної кислоти;
    -води, що залишилася від варіння яєць;
    -кухонної солі;
    -мурашиної кислоти.

Також можна досить легко очистити виріб зі срібла, купивши спеціальний засіб для чищення дорогоцінних металів в ювелірній крамниці. В такому випадку необхідно в точності виконувати інструкцію. Якщо збільшити час контакту з рідиною, можна зіпсувати монету.

Як почистити

Якщо ви зважилися провести чистку срібних монет самостійно, виберіть будь-який засіб, який є у вас вдома. Пам\’ятайте, що необхідно підходити до процесу дуже акуратно, особливо якщо вироби представляють цінність.

    Для тренування можна спочатку спробувати почистити мідну монетку, які цінуються не так високо, як срібні. Після того як у вас почне виходити, можна приступати до обробки більш складних речей.

Мильний розчин

Застосування мильного складу є щадним, та найменш результативним методом. Він підійде для первинної обробки виробу. Таким способом можна очистити срібну річ від налиплого бруду і жиру.

Краще використовувати дитяче або господарське мило. Натріть невелику кількість мильної стружки і розведіть у теплій воді. В цей склад покладіть срібний виріб і залиште там на деякий час.

Якщо забруднення невеликі і незастарелі, вони відійдуть досить швидко. В іншому випадку, на очистку може знадобитися більше часу (тиждень або довше). Після того як бруд і жири розчиняться, монетки дістають і обережно миють зубною щіточкою.

Зубна паста

Звичайна зубна паста також допомагає очистити срібні речі від різних забруднень. Потрібно видавити невелику кількість пасти на поверхню і потерти її м\’якою щіткою або тканиною. Можна використовувати і зубний порошок.

Краще не застосовувати засіб, що містить відбілювач. У ньому знаходяться більш агресивні речовини, які можуть негативно впливати на поверхню виробу.
 
 

Харчова сода

Сода є відомим засобом для чищення різних покриттів. З її допомогою можна прибрати не тільки забруднення, а й окислення. Застосовувати її можна тільки для обробки монет низької проби, так як вона являє собою абразивну речовину і може подряпати поверхню.

Зробіть з двовуглекислого натрію і невеликої кількості води кашку. Пальцями втирайте склад у виріб, поки вона не почне блищати.
 
 

Оцтова кислота, нашатирний спирт

Зелені плями і почорнілі ділянки можна відтерти, використовуючи суміш харчової соди і нашатирю. Кілька крапель спирту додайте в порошок соди, щоб утворилася кашоподібна маса. Потім нанесіть на монету і тріть, поки наліт не зникне.

Нашатирним спиртом можна очистити срібну монету як низькою, так і високої проби. Це дуже поширений метод очищення дорогоцінного металу. Потрібно опустити монетки в ємність зі спиртом і вийняти через кілька хвилин. Якщо окислення сильне, можна почекати 1-2 години. Після цього протріть поверхню тканиною.

Добре допомагає очистити покриття з срібла шестипроцентний розчин столового оцту. У ньому потрібно змочити шматочок тканини, а потім протирати поверхню, поки вона не почне блищати. Для прискорення результату розчин краще злегка підігріти.

Врахуйте, що дані засоби мають їдкий неприємний запах. Приміщення, в якому проводяться роботи, має добре провітрюватися.

Лимонна кислота

Очистити срібний виріб можна за допомогою порошку лимонної кислоти, хоча цей метод застосовується рідко. Якщо перетримати виріб в розчині, він може негативно вплинути на цілісність покриття, тому потрібно бути дуже обережним.

Столову ложку кислоти потрібно розвести в 100 мл води до повного розчинення. Після цього річ зі срібла опускають туди на 2-3 секунди. Потім потрібно протерти покриття чистою тканиною. Можна використовувати замість порошку сік натурального лимона, ця речовина менш агресивно.
 
 

За допомогою солі

Цей метод є досить поширеним. Його використовують в основному для обробки малоцінних монет, так як крупинки солі можуть подряпати поверхню. Сіль добре видаляє забруднення різного роду покриттів, тому її часто застосовують в якості очищувача.

Потрібно взяти шматочок фольги і покласти на неї суміш з солі з водою. Сіль краще взяти дрібного помелу. Зробіть кашоподібний склад з цих інгредієнтів і помістіть на фольгу. Потім туди кладеться срібна річ, яку потрібно почистити і покривається кашкою повністю.

Краями фольги потрібно накрити склад і залишити так на кілька годин. Постарайтеся діяти акуратно, щоб метал не подряпався під час цих рухів. Після очищення виріб промийте теплою водою.
 
 

інші способи

Вода, що залишилася після варіння яєць, допоможе додати блиск сріблу і прибрати легкі забруднення. У теплу рідину потрібно покласти монетку і потримати там деякий час. П\’ятивідсотковий розчин мурашиної кислоти добре усуває сліди окислення. Потрібно помістити в нього срібну річ, через деякий час очистити за допомогою м\’якої щітки.

Якщо ви вперше проводите процес очищення срібних монет, підійдіть до нього відповідально. Починайте з більш сприятливих розчинів, щоб не зіпсувати виріб.