Чому жовтіє цибуля та як знищити шкідників які роблять цибулю жовтою

Цибуля… Це рослина знайома всім з дитинства. Багато хто пам\’ятає цибулинку по імені Цибуліно із казки. Цибулю не тільки вживають в їжу в різноманітному вигляді. Насамперед, це профілактичний і лікувальний засіб. Можливо, саме тому ні один дачник не відмовляється вирощувати цибулю на своїй ділянці. Різновидів лука безліч, але, звичайно, цибуля – батун і цибулz ріпчаста зростає у кожного.

Чому жовтіє цибуля та як знищити шкідників які роблять цибулю жовтою

Для того щоб виростити багатий урожай цибулі, за ним необхідний догляд. Найчастіше, багато дачники спантеличується питанням: чому жовтіє цибуля на грядці? Що робити? За винятком природного пожовтіння цибулевих стрілок у момент його повного дозрівання (кінець серпня), таких причин може бути кілька.
 
 

Пожовтіння цибулі на грядці — що робити?

Причин пожовтіння може бути багато. Але найчастіше рослина страждає від нападу:

Цибулевої мухи. Вона небезпечна для будь-якого сорту цибулі. Муха відкладає свої личинки в другій половині травня, у землю, де росте цибуля. Через 6-7 днів личинки, проникнувши в цибулинку, починають її поїдати. З-за цього, цибульні пір\’я жовтіють, в результаті цибуля може загинути, якщо не допомогти їй.

Чому жовтіє цибуля та як знищити шкідників які роблять цибулю жовтою

Як же уникнути атаки цибулевої мухи? Ось декілька порад:

1. Не рекомендується вирощувати цибулю постійно на одній і тій же ділянці, що дозволить уникнути попадання личинок мухи з грунту і вберегти рослини.
2. Проводити посадку сіянки на підготовлену для неї ділянку, що рекомендується, раніше, як тільки прогрівся грунт, щоб він зміг розкритися до появи шкідників.
3. В першій половині червня, грядки з цибулею корисно обробити препаратами «Конфідор», «Лептоцид», «Моспілан», «Нуреллом-Д».
4. Для відлякування цибулевої мухи, часто застосовують і народний метод: на 200 грам деревної золи додати по одній чайній ложці тютюнового порошку і меленого перцю, і цим складом обпилити посадки цибулі. Є і ще один рецепт – полив цибулі до 3 разів за сезон розчином з 200 грам солі і 10 літрів води, уникаючи попадання на листочки. Для посилення ефекту, дозволяється додати кілька крапель нашатирного спирту. Перший полив проводять при висоті пера до 8 див. Такої кількості достатньо на один квадратний метр. Після цього, грядку потрібно добре розпушити.
5. Для того щоб не завелася цибульна муха, часто цибулю і моркву садять разом. Морквяний запах відлякує комах. Якщо все ж кінчики стрілок лука почали жовтіти, можна обприскати посадки препаратом «Креоцид ПРО».

Цибульного прихованохоботника. Ще один шкідник лука. На відміну від мухи, він харчується листям. Якщо стрілки жовтіють і на листках через шкірку є просвіти, швидше за все, там оселилися личинки жука. Так само як і цибульна муха, жук прихованохоботник перезимовує у верхніх шарах ґрунту, найчастіше вражає молоді сходи.

Чому жовтіє цибуля та як знищити шкідників які роблять цибулю жовтою

Для позбавлення від шкідника, необхідно:

1. Рихлити міжряддя, посипаючи їх порошком гірчиці, червоного і чорного меленого перцю, деревною золою. Ці засоби здатні відлякати шкідливих комах.
2. Для позбавлення від жука застосовують обприскування розчином карбофосу (1 упаковка – 60 грам на 10 літрів води).
Так як прихованохоботник не виносить морозів, пізньої восени потрібно глибоко перекопати грядку.

Стебловий (цибулина) нематоди. За зовнішнім виглядом шкідник схожий на ниткоподібного черв\’яка. Поселившись в цибулині, личинки і дорослі особини починають харчуватися там соком рослини, що призводить до пожовтіння пера.

Чому жовтіє цибуля та як знищити шкідників які роблять цибулю жовтою

Позбутися від стеблової нематоди можна так:

Для того щоб уникнути появи нематоди, посівний матеріал замочують у гарячій воді (45 градусів) на 8 хвилин, або у водно-сольовому розчині (3 столові ложки солі на 3 літри води) на 20 хвилин перед посадкою.
На грядці з цибулею добре висаджувати квіти — чорнобривці або календулу, їх запах відлякує шкідників.

Чому жовтіє цибуля та як знищити шкідників які роблять цибулю жовтою

Крім цих, найбільш поширених шкідників, є ще цибульний тріпс (наносить шкоду не тільки луку, але й часнику, огіркам), цибульна моль (особливо шкодить в суху погоду). Пук може жовтіти і через утворення бактеріальної гнилі, гнилі дінця. Тепер ви знаєте, чому жовтіє цибулю на грядці і що робити в цьому випадку. Головне – діяти швидко і не дати шкідникам сильно розмножитися.