Як дізнатися свій біологічний вік та як довше прожити

Біологічний вік, він також називається фізіологічним, є мірою того, наскільки добре або погано функціонує ваше тіло відносно фактичного календарного віку.

Наприклад, згідно з паспортом або свідоцтвом про народження, вам може бути і 65 років, але ви виглядаєте на всі 80. А он сусідка — за однією партою в школі сиділи — досі бадьоренько і мало не підстрибуючи ходить за пенсією, а позавчора взагалі нового залицяльника в будинок привела.

Ви б і самі не проти «згадати молодість», але куди там — з ранку з ліжка б піднятися, варикоз замордував і взагалі — роки не радують.

Між тим, кожна людина в змозі вплинути на свій біологічний вік і помолодіти. Хоча б візуально. Як?..

ФАКТОРИ, ЯКІ ВИЗНАЧАЮТЬ ВАШ БІОЛОГІЧНИЙ ВІК

Є кілька способів, які дають можливість визначити свій «візуальний» вік. Тести, показники приладів, оцінка лікарів, спеціальні програми для смартфонів. Але жоден з них не є остаточним і точним.

Зате є чинники, спираючись на які ви і без всяких тестів будете знати, що виглядаєте і відчуваєте себе молодше того, що зазначено в паспорті.

Ці показники зібрані в книзі американських геронтологів «Як здоров\’я і біологічний вік впливають на хронологічний вік і статеві відмінності».

Ось ці чинники:

* Ваші звички
* Частота та інтенсивність фізичних навантажень
* Звичка в харчуванні
* Рівень стресу
*Частота вживання алкоголю
* Ваша освіта
* Тривалість сну
* Активність статевого життя

Мета кожної людини полягає в тому, щоб підсилити ті фактори, в яких він «процвітає» (наприклад, регулярно ходить у фітнес і не шанує алкогольні напої) і акцентувати свою увагу на тих звичках, які йому поки не властиві (наприклад, змінити звички в харчуванні, зробивши його більш здоровим).
 
Якщо добре харчуватися, регулярно займатися спортом, навчитися вчасно справлятися зі стресом, не пити багато алкогольних напоїв, добре спати і постійно підвищувати свій рівень розвитку, то можна бути впевненим, що точно проживеш довше і здоровіше.

Але є ще один момент, від якого залежить довголіття. І він не має нічого спільного з вашими звичками. Це гени людини.

Спадковість багато в чому теж відповідальна за біологічний вік, подібно до того, як хвороби позначаються в роду з покоління в покоління (схильність до раку, схильність до діабету), так і тривалість життя відбивається на кожного члена сім\’ї.

В сім\’ях, члени якої доживали до 95-річного віку і більше, решта мають великий карт-бланш. І тут деякі шкідливі звички — увага! — відходять на другий план перед генетикою.

Це насправді хороша новина! Проте варто пам\’ятати, що довголіття вашого, наприклад, дідуся ще не є індульгенцією. І крім того, ніхто не застрахований від нещасного випадку, не забувайте — береженого бог береже.

Чим сильніше ви будете докладати зусиль, тим більше додаткових років вам воздасться.

І головне: прожити довго ще не означає прожити здорово. Яка радість у шістдесят років злягти з болячками і наступні 30 років провести в ліжку з рідкісними вилазками до туалету і холодильника?

ВПЛИВ МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ

Виявляється, одним важливим чинником вашого біологічного віку є те, де ви живете.

Дослідження показало: навколишнє середовище і культура тісно пов\’язані зі здоровими звичками. А також з вашою безпекою, їжею, яку ви їсте, і багатьма іншими нюансами.

Один тільки приклад. Останні кілька років вчені і біологи спостерігають за феноменом, який відзначається в невеликому містечку Аччароли, розташованому на західному узбережжі Італії. У цьому місті живе рекордна кількість довгожителів — 300 чоловік на менш ніж 2 тисячі населення. Це люди, які вже відзначили столітній ювілей. А деякі і 110-річчя!

Крім того, місто відрізняється низькими показниками серцево-судинних захворювань і хвороби Альцгеймера. Це взагалі ставить вчених у глухий кут.

Після кількох десятиліть спостереження за жителями міста було вирішено провести масштабне дослідження, під керівництвом групи американських та італійських вчених. Результати експерименту планується застосовувати пацієнтам у всьому світі

На даному етапі вивчається харчування мешканців міста. Вони їдять багато середземноморської їжі, багатою рибою і оливковою олією. Страви щедро присмачують розмарином — травою, яка має ряд властивостей, що сприяють поліпшенню здоров\’я в старості (наприклад, його особлива кислота покращує пам\’ять і зір).

Ще одна відмінна риса — жителі Аччароли багато ходять пішки. Причин тому кілька. По-перше, в микроскопичном містечку з громадським транспортом не дуже. По-друге, місто — суцільні горби, хочеш-не хочеш, а доводиться займатися корисним кардіонавантаженням у вигляді тривалих піших походів. По-третє, просто звичка: люди живуть в місті з тих пір, коли звичних нам благ цивілізації у вигляді машин і таксі просто не було.

Загалом, можна сказати, що життя в районах, де найчастіше відзначається довголіття, є заразною!