Чи потрібно дитині спати з батьками? Детальна інструкція

Якщо у вас з\’являється дитина, тут же виникає безліч питань, у тому числі чи потрібно дитині спати разом з батьками? Деякі діти вже через тиждень можуть спокійно спати в ліжечку, а деякі вже в більш старшому віці починають вередувати і всіляко вибиватимуть своє право спати разом з батьками. Що ж робити і як вчинити правильно? Про це ми сьогодні вам і розповімо.

ПУНКТ 1
ІСТОРІЯ

У середньовіччі ліжко вважалася якимсь «надбанням» — вона було одне на всю сім\’ю і його могли собі дозволити як мінімум люди середнього достатку. Біднякам і незаможним доводилося обходитися без спеціальних споруд, і лягали вони або на лавках, або на саморобних матрацах. Особливі багатії дозволяли собі приватне ложе і, чим багатша була людина, тим більше за розмірами воно було. З часом розміри ліжка починали рости, і воно стало своєрідним ложе для прийому почесних гостей.

Винахід люльки було, швидше за все, не предметом розкоші, а необхідністю — не так щоб відокремити дитину від матері, а щоб відокремити його від інших членів сім\’ї. А в дуже бідних будинках саморобна люлька з сіна і дерева просто виручала матерів, яким не потрібно було постійно споруджувати нову постіль з підручних предметів, отчого виконання роботи значно полегшувалося. У 18-19 століттях люльки вже були на піку популярності, і саме тоді почали з\’являтися аналоги великих ліжок — дитячі ліжечка. Найбагатші люди обробляли їх прикрасами, різьбленням, різними тканинами і фігурками згідно моді того часу, а представники середнього класу прикрашали ліжечка балдахінами з простих матеріалів, а також висушеними листям і гілками рослин. Люлька часто розміщувалася недалеко від матері або няні (годувальниці).

ПУНКТ 2
Все про сповивання
{PAGEBREAK}
Багато років тому дітей воліли сповивати звичайними пелюшками, стягуючи при цьому їх ніжки і ручки, і вони залишалися в такому положенні до тих пір, поки їх не розкривали для зміни. З віком дитини подібні відрізки часу збільшувалися. Ні для кого не секрет, що в перші місяці свого життя дітлахи хаотично і мимоволі рухають руками, в тому числі і під час сну. Сповивання, у свою чергу, позбавляло малюка можливості рухати кінцівками і допомагало уникати непотрібних пробуджень через свої руки.

На сьогоднішній день сповивання вже втратило свою актуальність, але хаотичні рухи раніше залишаються головною причиною частого пробудження дітей. Щоб уникнути постійних тривалих заколисувань, молоді мами часто воліють ложити дітей поруч із собою. Медичних заяв про можливу недоцільність спільного сну немає, проте є свої за і проти, які ще необхідно зважити.

ПУНКТ 3
Аргументи на користь спільного сну

а) Спільний сон дитини і матері найчастіше буває найспокійнішим. Не потрібно кілька разів за ніч вставати і заколисувати малюка. Залишається набагато більше часу для того, щоб поспати. А це для молодої мами дуже важливо. Відсутність занепокоєнь і відчуття захищеності від присутності мами поруч не може не позначитися сприятливо на сні дитини.

б) Дитині важливо тілесно відчувати маму, як уночі, так і вдень для нормального розвитку нервової системи. Дитина ще не поділяє мамине і своє тіло, тому безпосередні дотику дуже важливі для дитини, яка пізнає світ саме через відчуття, адже зорові образи йому не завжди зрозумілі, а під час сну, як ви розумієте, ще й недієві.

в) Засинаючи разом з дитиною, можна прикладати його до грудей, не встаючи з ліжка. Засинаючи разом з мамою, дитина смокче груди частіше і грудного молока отримує більше, ніж той, що засинає в ліжечку. А про користь грудного молока не знає тільки ледачий.

г) Засинаючи поруч з мамою, дитина виробляє певну звичку — рідше прокидається і легше засинає. Маминої ласки, теплих і ніжних рук ніщо не може замінити. А найкраще малюк засинає, слухаючи колискову.

Читати також:
Як правильно спати?

{PAGEBREAK}
д) Поруч з мамою малюк легше долає свої дитячі страхи. Вперше дитина усвідомлює страх ближче до року, коли починає усвідомлювати, що вони з мамою — не одне ціле. Слідом ідуть страхи асоціацій, певних предметів, темряви і т.д. Мама, що знаходиться поруч, дарує дитині спокій, упевненість в собі і навколишньому світі.

е) Під час нічних годувань виробляється гормон, що відповідає за появу молока — пролактин. Таким чином, лактація зберігається на більш тривалий період.

ж) Особливо потрібна мамина ласка недоношеним малюкам, діткам, народженим шляхом кесаревого розтину і з родовими травмами. У цьому випадку спільний сон дає дитині необхідну йому додаткову порцію енергії та любові.

ПУНКТ 4
ВЧЕНІ про спільний сон

У 1988 році дослідники Джанда і Льюїс провели опитування на тему дитячої сексуальності серед студентів психологічного факультету (133 жінки і 77 чоловіків) і з\’ясували, що спільний сон і вид оголених батьків не відбивається негативно на формуванні дитячої сексуальності. Більше того: хлопчики стають більш розкуті, впевнені в собі, у них відсутні проблеми в спілкуванні з протилежною статтю. Дівчатка також, подорослішавши, стають більш сексуальні, не мають проблем у спілкуванні з хлопчиками і в сексуальних відносинах. Єдине «але»: хлопчики в цьому випадку більш схильні до випадкових статевих зв\’язків, а дівчатка раніше починають вести сексуальне життя.

ПУНКТ 5
Аргументи проти спільного сну

а) Досить поширена думка про те, що діти, привчені до ліжечка, менше прив\’язуються до мами, ніж ті, що сплять з батьками. Другі швидко починають відчувати високу потребу в підвищеній увазі в свою адресу, але дана позиція з віком зазвичай проходить.

б) Діти швидко звикають прокидатися, спати і засипати з батьками, і перетворюють це в якийсь ритуал, який після не хочуть змінювати. При спробах їх «переселити», вони починають сильно протестувати, будучи як крихтами, так і перебуваючи в більш усвідомленому віці.

в) Для дитини, особливо які не досягли піврічного віку, дуже шкідливо спати разом з батьком, який, на відміну від матері, не має інстинкту реагувати на будь-який рух малюка. Тому, якщо тато теж спить разом з малюком, дитину найкраще ложить між мамою і стінкою.

г) Іноді спільний сон з дитиною викликає деякі проблеми інтимного характеру. Батьки часто обмежують себе в близькості, боячись зайвий раз зачепити, потривожити або розбудити немовляти.

д) Існує й інші, індивідуальні причини відмови від спільного сну з малюком, які не були тут перераховані.

ПУНКТ 6
Як організувати сон малюка в батьківському ліжку
{PAGEBREAK}
а) Обов\’язково потрібно дотримуватися гігієни сну. Так, малюка потрібно класти в чисту, свіжу і добре вигладжену постіль. Важлива і особиста гігієна батьків. До того ж, неприпустимо присутність «чужих» запахів начебто одеколону і духів. Вони не тільки будуть неприємні малюкові, але і можуть викликати хвилювання і занепокоєння, порушуючи сон дитини.

б) Правильно вибирайте місце для сну. Так, не варто класти малюка на ліжко з пружинним матрацом. Щоб хребет малюка зміцнився, педіатри рекомендують для сну вибирати рівні і тверді поверхні. Подушка не потрібна — в крайньому випадку, можете покласти малюка на дитячу подушку. Якщо дозволяє набивка, то софа або диван теж можуть підійти для дитячого сну. Щоб убезпечити дитину, з бічної сторони укладете, і підіпріть стільцями валик, або ж відразу укладіть малюка між собою і стінкою. Можете зняти одну із сторін і присунути до себе дитяче ліжечко, проте це можна робити тільки в тому випадку, якщо вона пристає до великому ліжку впритул.

в) Віддавайте перевагу не надто пухнастим і не надто великим ковдрам. Найоптимальніший варіант в цьому випадку — гладка ковдра по сезону середніх розмірів, в якому малюк не зможе заплутатися і під яким йому не буде ні холодно, ні жарко. Але все таки краще використовувати легку ковдру на той випадок, якщо дитині все таки буде жарко і він інстинктивно спробує розкритися.

г) Слідкуйте за тим, щоб температура в кімнаті відповідала погоді на вулиці. Так, влітку не включайте надовго кондиціонер, щоб не було занадто холодно, а взимку не топіть занадто сильно щоб не було надто жарко. Краща температура для дитини до 6 місяців — +22 С, а старше — + 19-20 градусів. Щоб повітря було свіже, але в той же час не холодне, кімнату потрібно провітрювати 4-6 разів за день, а вологість в ній не повинна перевищувати 70 відсотків.

д) Одяг мами, а вже тим більше одяг дитини, повинні бути натуральними і не включати в себе синтетичні матеріали. Годувати дитину буде простіше, якщо в районі грудей буде великий виріз. А от від футболок і широких кофт варто відмовитися — маючи властивість збиратися на животі, вони можуть мимоволі розбудити дитину, який легко заплутається в них ніжками. Найкраще підійдуть спеціальні нічні сорочки, створені для комфорту годуючих мам та їхніх малюків. Не забудьте перед сном запастися підгузниками, кількома пелюшками і змінним одягом для малюка.

е) Запам\’ятайте: не можна класти малюка поруч, якщо ви або ваш чоловік перебуваєте під дією алкоголю, снодійного або якихось інших препаратів.

ПУНКТ 7
Як привчити дитину до ліжечка

а) Привчаючи дитини до ліжечка, пам\’ятайте про те, що ваше завдання — не відучити дитину від батьківського ліжка, а вселити йому, що його ліжечко не гірше, а то і краще батьківської. Заборони і погрози тут не прийнятні. Малюк повинен усвідомлювати, що це природна поведінка батьків, а не спроба позбутися від нього.

б) Заручіться підтримкою сім\’ї — тато, мама, дідусь, бабуся, дорослі брати і сестри — всі повинні підтримувати вас у ваших починаннях. Щоб домогтися успіху, потрібно об\’єднатися. Якщо мама буде укладати малюка в ліжечко, а бабуся — ложити поруч з собою, то малюк тут же намацає «слабке місце» і буде ним користуватися.

в) Будьте тверді й наполегливі у своїх вимогах. Зважившись привчати чадо до ліжка, не відступайте. Невпевнена мама і піддається на вмовляння і плач тато підірвуть ваш авторитет в очах дитини. Лагідно наполягайте на своїй правоті, даючи при цьому зрозуміти, що інакше бути просто не може.

г) Спробуйте ввести певний ритуал, тобто позначений порядок дій, що виконується з дитиною перед сном. Найчастіше в таких випадках з дітьми грають в спокійні ігри, потім купають, за допомогою дитячого молочка роблять масаж, читають казку, вимикають разом казку і слухають повільну колискову. Дитина сама звикне до цього «ритуалу» і автоматично буде готуватися до сну вже з його перших хвилин.

д) З дітьми більш старшого віку можна поступити трохи інакше. Можете вибрати разом з ними постільну білизну або навіть саме ліжечко. Тоді дитина, по-перше точно вибере те, що йому подобатися, а по-друге, усвідомлено буде лягати в окреме ліжечко «як дорослий». В іншому випадку поговоріть з малюком «по-дорослому», і спробуйте йому пояснити, що він вже великий і може спати окремо.

е) У питаннях «переїзду» вашій дитині потрібен «помічник». Відмінно підійде м\’яка іграшка або улюблений герой казки або мультика, який для вашого малюка стане відмінним другом-помічником.

ж) Якщо жоден з наших способів вам не допоміг і дитина не бажає спати один (особливо це стосується дітей старшого дошкільного віку), спробуйте звернутися до невропатолога. Причини можуть бути самими різними: як нестача свіжого повітря від того, що дитина мало гуляє, так і гостра потреба в увазі батьків — брак ласки, уваги і т.д. Як би там не було, обов\’язково проконсультуйтеся з лікарем, адже за подібною поведінкою може ховатися серйозна психологічна проблема.

Сподіваюся, ви зробили свої висновки з наших рад та у вашій родині спокійний сон буде як у малюка, так і у його батьків.