Етапи розвитку дитини від сьомого місяця і до року життя

Поговоримо про досягнення малюків у період їх розвитку від сьомого місяця і до року життя включно.

Пам\’ятайте, що всі діти розвиваються по-різному. Як відомо, деякі малюки так і не навчаються повзати, зате рано починають ходити без підтримки. Інші діти впевнено ходять, тримаючись за руку мами, а ось на самостійні кроки вирішуються тільки після року. Хтось рано починає говорити, а інші малюки вперто відмовчуються до 3-х років.

Все це — індивідуальні особливості. Якщо здоров\’я і розвиток вашого малюка не викликають будь-яких побоювань з боку лікарів-спеціалістів, значить, у вас немає приводу для занепокоєння.

Сьомий місяць

У цьому віці дитина вже сидить самостійно, впевнено. Деякі малюки починають повзати, роблять спроби вставати, чіпляючись за опору. Дитина любить розглядати своє відображення в дзеркалі, тягнеться до нього, усміхається. Вміє «проситися» на руки, обіймається, притискається. Може подовгу грати з улюбленими іграшками. Малюк знає своє ім\’я, відгукується на нього. Розуміє слово «не можна», але не завжди дотримується його. Добре вимовляє склади: «ма-ма», «ба-ба», «па-па», «на-на».
{PAGEBREAK}
Восьмий місяць

Більшість дітей у цьому віці вже вільно повзають. Дитина, чіпляючись за ліжечко (або іншу зручну опору), встає і самостійно сідає. Ляскає в долоні, може повторювати деякі розучені з ним руху, наприклад, піднімати обидві руки вгору, показуючи, який він великий і ін. Деякі діти в цьому віці успішно імітують окремі звуки, наприклад шум проїжджаючої машини, гавкіт собаки або ін. Дитина починає проявляти все більше емоцій: дивується, проявляє невдоволення, регоче і т.д. Під час гри стукає іграшками по столу або постукує однією по іншій.

Дев\’ятий місяць

Зазвичай в цьому віці дитина вже дуже впевнено, швидко повзає. Може самостійно пересуватися, тримаючись за предмети (наприклад, у своєму ліжечку або уздовж дивана). Намагається стояти без опори. Деякі діти в цьому віці можуть подовгу стояти самостійно, ні за що не тримаючись. Активно грає з іграшками: перебирає їх, стукає ними, крутить у руках, роздивляється, шукає іграшку, яка її зацікавила, якщо її заховати. Із задоволенням виконує нескладні прохання: наприклад, «помахай ручкою, бувай-бувай», «дай ручку» і т.д.

Читати також:
Як вибрати суміш для малюка?
Як прищепити дитині любов до порядку?

Десятий місяць

Дитина може ходити, тримаючись за одну руку або за підходящі предмети. Деякі діти в цьому віці починають ходити самостійно. Вже добре наслідує рухам дорослих. Деякі діти із задоволенням «танцюють» при звуках музики. Проявляє характер: вередує, якщо не отримує те, що хоче, не віддає іграшку або наполегливо вимагає щоб, наприклад, її взяли на руки. Дрібні предмети бере двома пальцями (великим і вказівним). Починає вимовляти окремі слова, причому застосовує їх усвідомлено, по відношенню до предмету, який вони означають. На предмети показує вказівним пальцем.

Одинадцятий-дванадцятий місяці
{PAGEBREAK}
Дитина вільно орієнтується в просторі: встає, сідає, нагинається, ходить (за підтримки або самостійно) і т.д. Діти, які почали самостійно ходити в 10-11 місяців, намагаються бігати. Знає назви багатьох предметів, розуміє звернену до нього мову. Розуміє і виконує доручення: на прохання знаходить і приносить предмети, іграшки. Показує частини обличчя і тіла на співрозмовникові, на іграшках, іноді — на собі. Активно цікавиться навколишнім світом: вдома відкриває дверцята шаф, витягує і скидає на підлогу предмети, які там знаходяться, на вулиці — лізе в пісок, рве траву, все хоче спробувати на смак. Чітко розуміє, що їй заборонено, а коли порушує заборону, намагається сховатися. Усвідомлено вимовляє окремі короткі слова. Зазвичай словниковий запас однорічної дитини становить близько 10 простих коротких слів.

А як же зубки?

Зазвичай перші зуби прорізаються у дитини в 6-8 місяців, але останнім часом почастішали випадки появи перших зубів у віці 4-5 місяців, а іноді навіть і раніше. Спочатку з\’являються нижні центральні різці (між появою першого і другого зубика зазвичай проходить 1-2 тижні). Наступні — верхні центральні різці — можуть з\’явитися через 2-3 і навіть 4 місяці, після появи перших двох нижніх зубів. Далі з\’являються верхні бокові різці, а після них — нижні бічні різці. Зазвичай дитина до року життя має 8 зубів.