Як прищепити дитині любов до порядку?

Всі, без винятку, батьки наполегливо намагаються виховати своїх діточок акуратними і самостійними людьми. Так хочеться, щоб дитина могла самостійно одягатися, зав\’язувати шнурки, дбайливо ставився до своїх речей і завжди тримав у порядку, хоча б, свою кімнату. Але як же до цього його привчити?

Адже найчастіше дитина абсолютно відмовляється прибирати за собою іграшки, складати речі в шафу і вже тим більше допомагати батькам у прибиранні. Є, звичайно, і такі діти, у яких любов до порядку, здавалося б, вроджена якість. Але такі екземпляри зустрічаються один на тисячу. І що ж робити, щоб виховати акуратне і самостійне чадо? Якими способами або діями прищепити йому такі благородні якості?

Не перешкоджати

По-перше, згадайте свою реакцію на пропозицію ще крихітної дитини допомогти Вам з прибиранням, приготуванням або пранням. Звичайно відмову. Ви відразу ж намагаєтеся знайти відмовки, відправити малюка на прогулянку, дивитися мультики або просто відмовляєтесь під приводом, що він ще малий.
{PAGEBREAK}
Ось це перша помилка. Природно, що після такої «допомоги» Ви будете змушені все переробляти. Але, повірте, це того варто. На пропозицію дитини допомогти правильним буде погодитися і прийняти його допомогу.

Покажіть, як правильно потрібно пилососити, підмітати, витирати пил. Іноді підбадьорюйте свою крихітку і не забувайте хвалити. Після того, як дитина закінчить, подякуйте за допомогу, скажіть, як добре він впорався з роботою і як сильно допоміг Вам. І тільки після того, як помічник відвернеться і займеться іншими справами, можете приступати прибиратися самі.

Важливо, щоб дитина не бачила, що Ви все переробляєте. Інакше, він вирішить, що зовсім не впорався, мама або тато його обдурили і більше навряд чи захоче брати участь у домашніх справах.

Особистий приклад

Як відомо, що діти на 90% переймають якості і звички батьків. Поки дитина ще не сформувала свій світогляд, батьки є для нього головним прикладом. Дитина старається, якомога сильніше стати схожим на маму чи тата. Він наслідує їх поведінку, манери. Скористайтеся цим і не виховуйте дитину, виховуйте себе.

Слідкуйте, щоб Ваші речі завжди лежали на своїх місцях і акуратно складені. Звертайте увагу дитини на те, як прибираєте за собою, як складаєте речі. Дитина обов\’язково послідує прикладу, навіть сам того не помічаючи.

Послідовність

{PAGEBREAK}
Не намагайтеся перекинути на дитину відразу всі домашні справи. Не поспішайте вчити всім хитрощам охайною життя відразу. Його мозок і пам\’ять ще не настільки сформовані і натреновані, щоб сприймати все відразу. Починайте з однієї дії.

Кілька разів повторюйте одні й ті ж маніпуляції, кожен день, поки не дійдете до автоматизму, і крихітка почне все робити без нагадування. Наприклад, навчіть витирати пил і хваліть дитину за кожну дію. Як тільки освоїте одну навичку, сміливо переходьте до наступної, але не забувайте вже освоєні навички.

Потрібна атмосфера

Прибирання повинно подобатися дитині, а не бути тягарем або зобов\’язання. Подбайте про обстановку, яка сприятиме прагненню до порядку. Наприклад, можна зробити красиві різнокольорові ящики, в які малюк буде складати іграшки.

Зробіть коробки різних кольорів, і нехай дитя сортує великі й дрібні іграшки, настільні або вуличні. Це нагадує гру і йому завжди буде цікаво займатися таким корисним заняттям.

Знайдіть підхід

Якщо дитина почала вередувати, впирається і не хоче прибирати за собою, і натомість просить почитати йому або пограти в які-небудь гри, не йдіть на поводу. Скажіть, що обов\’язково пограєте або почитаєте, як тільки він прибере свої речі та іграшки.

Так у малюка буде стимул. А тим більше, якщо Ви поясните дитині, що через розкидані іграшки ніде грати в іншу гру, він тут же задумається.

Порядок — не покарання
{PAGEBREAK}
Покарання за непослух у вигляді прибирання сформує у дитини негативне ставлення до порядку, прибирання та акуратності. Він вирішить, що забиратися треба тільки, коли він покараний. Акуратність — це звичка, а не результат непослуху. А от якщо дитина прибралась самостійно, навпаки слід його похвалити і чим-небудь побалувати.

Більше позитивних емоцій

Всі необхідні навички і звички дитині потрібно прищеплювати на позитивних нотах. Коли дитина задоволена і життєрадісна вона легше і швидше освоює нові навички. Так малюк буде отримувати задоволення і сам того не помічаючи звикати робити домашні справи. Адже все що зроблено в докір, у поганому настрої, ніколи не захочеться повторювати.

Спілкування з батьками

Проводьте якомога більше часу з дитиною. Так улюблене заняття, проведене з коханими людьми, буде викликати у нього лише радість і бажання повторити. Наберіться терпіння і повільно закладайте в дитини всі необхідні якості. При цьому невпинно хваліть і заохочуйте улюблене чадо.

Головне, не повторюйте найпоширенішу помилку більшості батьків — не будуйте в сім\’ї ринкові відносини. Не потрібно за кожну допомогу або зусилля дитини робити йому матеріальне заохочення. Це тільки вдарить по Вашій кишені, але і зародить у дитини неправильні пріоритети в житті.

Кожна дитина — це індивідуальність, зі своїм характером і темпераментом. Зрозуміло, що у маленького помічника не все відразу вийде. Але набагато важливіше, щоб він засвоїв досить просте правило: що кожна річ і предмет має своє місце. І тут завдання батьків полягає в тому, щоб прищепити йому найкорисніші звички і дати хороший старт у самостійне життя.