Як відмовити людині, щоб не образити?

Кожен день людина вирішує безліч питань, виконує тисячі справ, спілкується з безліччю людей. Суспільство досить тісна структура, де кожен взаємопов\’язаний один з одним. Кожна людина, і не раз у своєму житті, просила кого-небудь про допомогу. Надати допомогу — завжди благородно, незалежно від характеру послуги. Але є і зворотна сторона питання. Іноді виконання прохання виявляється абсолютно неприйнятним для її виконавця. У таких випадках люди стають заручниками ситуації і просто не вміють говорити «ні» і відмовляти.

Чому так відбувається?

Невміння сказати «ні». По-перше, більшість боїться образити свого опонента. Люди погоджуються проти свого природного бажання відмовити, тому, що не хочуть втратити контакт з тим, цією людиною, не бажають, щоб про них погано думали й говорили. Виду такої поведінки відбувається наростання проблеми. Надалі до цієї людини будуть звертатися так, що відмови навіть і бути не може. У цьому є і позитивні моменти, але в більшості випадків невміння говорити «ні», веде за собою не самі приємні наслідки. Безвідмовним людям просто сідають на шию і потім досить складно змінити ситуацію. По-друге, таким чином, деякі люди намагаються підкреслити свою потрібність і важливість. Для них існує один аргумент: якщо мене просять — я це можу, а значить — я потрібен комусь у цьому світі. І, по-третє, багато хто просто боїться втратити спілкування людини яка просить. Людина боїться, що в разі відмови від допомоги з ним просто перестануть спілкуватися і образяться.
{PAGEBREAK}
Невміння відмовляти може стати причиною багатьох неприємних речей. Наприклад, безвідмовна людина просто не матиме часу на вирішення власних проблем, оскільки постійно буде зайнята допомогою іншим. До того ж, на безвідмовних людей дуже часто недобросовісні знайомі можуть просто перекидати свої справи. Поки безвідмовний товариш виконає твою роботу, можна сходити попити кави і відпочити.

Щоб не виникало подібних ситуацій, потрібно навчитися твердо говорити «ні». Для початку навчіться просто говорити «ні». Можете робити це прямо перед дзеркалом. Часто у людей просто «язик не повертається» вимовити ці дві прості літери або одне коротке слово. Потренуйтеся вимовляти це вголос. Поставте інтонацію, голос повинен бути впевненим. Ваше «ні» повинно звучати однозначно.

У деяких ситуаціях слід аргументувати свою відмову, що є більш м\’якою формою відмови. Це доречно у формальній і неформальній обстановці. Ввічливо обгрунтувати свою відмову прийнятно з людьми, старшими за Вас за віком і службовомим становищу.

Не піддавайтеся на вмовлянням

Якщо Ви дійсно не можете допомогти або не впевнені, що допоможете — не беріться допомагати. Твердо скажіть «ні» і краще займайтеся своїми проблемами. У разі продовження умовлянь, повторіть відмову. Другий раз постарайтеся вимовити його чітко і однозначно.

Якщо прямота не Ваш коник, можете відмовити в жартівливій формі. Подібний варіант не образить людини і дасть зрозуміти, що Ви не збираєтеся перевалювати на себе чужі проблеми. Такий спосіб скоріше для впевнених і прямих людей. Уміння красиво відмовити і не образити — безцінне.

Дипломатія у відмові
{PAGEBREAK}
Якщо дуже хочете допомогти, але немає на це часу, Ви можете разом знайти інший вихід із ситуації. Можна запропонувати послуги третьої особи, компетентного у вирішенні виниклого питання. Таким чином, Ви не втратите повагу людини, не скривдите її. Дана ситуація підкреслить бажання допомоги, а не відмова допомагати взагалі.

Візьміть час подумати

Якщо Ви звикли все ретельно обдумувати і зважувати, не поспішайте відразу дати відповідь щодо допомоги. Взявши відстрочку — у Вас з\’явиться час на обдумування питання. Адже деякі життєві ситуації дійсно вимагають гарантій допомоги. А з Вашого боку важливо не підвести товариша.

Часткове «ні»

Якщо Ви готові допомогти людині, але частково, відразу заявіть про це. Наприклад, при переїзді Ви готові перенести тільки меблі або техніку, або вигулювати собаку лише вечорами, поливати квіти виключно на вихідних, підвозити і забирати дітей зі школи тільки по певних днях і т.д.

Звичайно, це не означає, що допомагати людям зовсім не потрібно. Просто Ваша допомога в жодному разі не повинна обмежувати Ваші інтереси. Якщо Ви дійсно зіткнетеся з тим, що після відмови людина перестане з Вами спілкуватися, це не означає що Ви поганий товариш. Швидше за все, такий результат підтвердить, що Ваші відносини будувалися лише на вигоді партнера. Не забувайте любити і цінувати себе і свій особистий час.

Навчившись, говорити «ні» — Ви здобудете певну свободу, зможете робити те, що Вам подобається, а не виконувати забаганки інших.