Як стати впевненим в собі. 10 порад для впевненості

Найчастіше людина, що зважилася знайти упевненість в собі і почала діяти, в результаті відмовляється від свого наміру. Чому так відбувається? Чи не тому, що для нього це стає занадто складним завданням? Чи не тому, що він втрачає віру в себе? Чи не тому, що він вибирає невірну дорогу? Вірно і те, і інше, і третє, зазначає психолог Оксана Сергеєва в книзі «Як розбудити впевненість у собі. 50 простих правил».

Людина, яка вирішила раз і назавжди позбутися від власної невпевненості, говорить собі: «Сьогодні я прокинулася зовсім іншою людиною – активною, впевнененою, сміливою, і мені буде все підвладне». Але на ділі, щоб змінитися, позбутися комплексів, необхіден тривалий час, необхідно багато працювати, кожен день бажаючи тільки одного – зробити себе таким, яким би ви хотіли бачити себе.

Правило 1

Поговоріть з собою

Щоденні турботи, оточуюча нас суєта, безліч обов\’язків призводять до того, що у нас просто не залишається вільного часу для того, щоб спробувати щось змінити в самих собі. Ми звикаємо до приготовленої нам ролі, виправдовуючи себе всілякими способами. Така покірність шкодить нам. Не потрібно погоджуватися з тим, що нас не влаштовує. Однак часто ми так зайняті, що не можемо навіть розібратися, що саме не так, як треба, чому ми постійно відчуваємо негативні емоції, чому не можемо радіти життю, як робили це раніше, чому тепер змушені швидше терпіти життя, ніж насолоджуватися ним.

Щоб зрозуміти себе і свої справжні потреби, необхідно завести собі за правило постійно розмовляти з самим собою. Це може бути ранкова розмова-настрій, в якій ви можете промовляти основні завдання на новий день, давати поведінкові установки – тобто налаштовувати себе на те, як ви будете вести себе в тій чи іншій ситуації. Можете просто поговорити з собою, щоб підняти настрій. Це можуть бути обідні роздуми. Не поспішайте, пообідавши, братися за свої обов\’язки – справи почекають, поки ви розслабляєтеся, розмірковуючи про майбутню поїздку за місто або мріючи про швидке потепління, щоб надіти ваше нове плаття. Це можуть бути вечірні підведення підсумків. Ви можете завести внутрішню розмову з собою, коли повертаєтесь додому з роботи, коли беретеся готувати вечерю для себе і своїх коханих людей, коли робите вечірню прогулянку. Не рекомендую розмовляти з собою занадто довго перед сном, так як інколи такі бесіди можуть розбурхати вас і ви не зможете заснути. Вночі підійде помірний варіант – ви можете похвалити себе за сьогоднішній день і побажати собі спокійної ночі.

Правило 2

Посміхайтеся собі

Багато хто думає, що посмішка – це засіб, який допомагає нам спілкуватися з оточуючими, але не з самим собою. Насправді посмішка може допомогти нам у розвитку власної впевненості. Справа в тому, що посмішка володіє подвійною дією. З одного боку, вона спрямована назовні – вона допомагає встановити контакт з оточуючими, допомагає налаштувати співрозмовника на потрібний лад, сигналізує про доброзичливе ставлення. А з іншого боку, посмішка спрямована всередину нас. Це особлива сторона. Внутрішня посмішка може не відбиватися на обличчі, однак людина, що посміхається самому собі, світиться особливим світлом, і світло випромінюють його очі.

Як посміхнутися собі? Ось вправа, яка допоможе вам навчитися цьому: закрийте очі, викиньте з голови всі справи і турботи, залишіться наодинці з собою, занурьтеся в себе.

Уявіть, що ви стали маленьким і можете подорожувати по світу самі. Ви можете почати свою подорож з будь-якої точки. Наприклад, спочатку ви занурюєтеся в світ свого професіоналізму, пропливаючи повз ваших найкращих успіхів у роботі, потім ви прямуєте до берегів сімейних і бачите, що тут зібралися кращі якості, які ви проявляєте у своїй родині. Потім ваша подорож триває по острову почуттів і емоцій – ви розглядаєте свої найприємніші і найніжніші почуття.

Подорож з власною особистості – її приємною стороні – породжує в вас любов до самого себе, яка виражається у внутрішній посмішці. Коли ви повернетеся з подорожі, то, можливо, відчуєте, що дійсно посміхаєтеся. Втім, іноді в такій подорожі варто заглядати і в темні куточки вашої особистості – вам варто зустрітися з непривабливими сторонами вашого характеру, з тими вчинками, про які вам не хочеться згадувати. Ви побачите цю сторону, і вона вам не сподобається, вам захочеться поплисти до світлих берегів. Можливо, така подорож надихне вас на роботу над собою, і поступово у вас буде все менше і менше темних плям.

Внутрішня посмішка має цілющі властивістю. Навіть у важкі часи потрібно намагатися не забувати про це, щоб вам було легше пережити горе і страждання. Частіше посміхайтеся самому собі, і ви зможете справлятися з будь-якими труднощами. Ваша любов до себе здатна змінити вас в кращу сторону.

Правило 3

Не чекайте потрібного моменту нескінченно

Ми часто не діємо, чекаючи слушного моменту. Нам здається, що час для рішучих дій ще не настав, що потрібно трохи почекати, щоб потім використовувати свої сили з більшою ефективністю. Ми впевнені, що через якийсь час нам надійде сигнал, який сповістить нас про необхідність діяти. Проте часто трапляється так, що цей момент так і не настає, і ми просто втрачаємо свій шанс.
Що таке підходящий момент.

Безумовно, чекає. Є відповідний час для того, щоб попросити когось про послугу, є відповідний час для того, щоб зробити ремонт в квартирі, є відповідний час для того, щоб планувати народження дітей. Всьому свій час.

Упевнені люди теж чекають відповідного моменту, однак вони не чекають його нескінченно. Вони самі визначають, коли цей момент настане, вони чітко знають, що будуть просити про послугу свого друга після того, як він викурить сигарету, що ремонт у квартирі краще затівати ранньої осені, вони впевнені в тому, що будувати плани на народження дітей варто після 25 років. Це їх позиція. Але воне не єдино правильна: у вас може бути зовсім інше уявлення про самому відповідному моменті, однак важливо визначити свій термін і діяти згідно плану.

Буває, що невпевнена людина взагалі не ставить ніяких умов і не висуває ніяких критеріїв – вона просто чекає. Вона навіть не впевнена, що зрозуміє, коли настане відповідний момент, однак не перестає чекати і сподіватися. Вона розраховує на те, що вищі сили або саме життя подадуть їй сигнал про початок дій. Проте ніхто і ніщо таких сигналів не дає. Якщо хочете розвинути в собі впевненість, годі чекати біля моря погоди. Будуйте такі плани, які ви в змозі реалізувати. Якщо ви хочете дочекатися найбільш сприятливого моменту, то вам потрібно абсолютно чітко представляти, що це буде за момент і коли він почнеться.

Правило 4

Не бійтеся робити помилки

Невпевненою людиною управляють його страхи. Один з таких страхів – це страх помилитися. Невпевненість виникає тоді, коли цей страх сковує людину, не дозволяючи йому діяти у відповідності з власними бажаннями. Вона починає боятися, що у неї нічого не вийде, що він втратить те, що має, а нового не придбає. Його лякає перспектива залишитися біля розбитого корита.

Звичайно, сильне бажання – це ще не привід кидати все, що ви нажили довгою працею, і бігти назустріч невідомості. Як вже було сказано, ваші цілі повинні бути досяжними. Все-таки ви повинні розуміти, що в будь-яких змінах є певний ризик. У разі успіху ви зможете придбати багато, а в разі поразки багато втратити. Тому, безумовно, ви повинні прорахувати свої дії. Якщо ви відчуваєте, що ваші шанси на успіх великі і можете ризикнути, наприклад, взявши участь у змаганнях моделістів-любителів, або ж спробувавши навчитися танцю живота, або сівши за кермо авто, тоді вам варто почати діяти.

Багато хто просто не поспішають назустріч своїй мрії, тому що бояться, що вони не зможуть її досягти. Буває і так, адже не все в нашій владі. Існують об\’єктивні непереборні обставини, які не дозволяють нам досягати всього, чого ми хочемо. Однак є цілком зрозуміла закономірність: чим більше ми помиляємося, тим більше шансів на успіх купуємо. Адже кожна помилка – це досвід, який зробив нас сильнішими, який дав нам важливе знання і який згодом буде для нас уроком. Людина ж, кількість помилок якого дорівнює нулю, ніколи не знайде справжню впевненість у собі, адже відсутність помилок свідчить про відсутність досвіду, про відсутність реальних дій у його житті.

Правило 5
Створіть образ свого нового Я

Нам іноді здається, що ми не надто успішні в справах, у відносинах, в сім\’ї. Через низку невдач і нещасть ми можемо поставити хрест на собі, на своїх талантах і бажаннях. Здається, що ми вже нічого не здатні вичавити з власної особистості. Ми звикаємо з тією роллю, яку граємо щодня, не прагнучи нічого змінити.

Часто простих людських зусиль для того, щоб вирватися з кола, перервати низку невдач і негараздів, буває недостатньо. Але існує один дуже дієвий прийом, який допомагає людям з тотальною невпевненістю в собі. Назвемо його «створення нового Я». Хто такий цей «новий Я»? Звідки його взяти? Як його створити? Цей новий образ – ваша цілковита протилежність. Він сміливий, упевнений, цілеспрямований, розслаблений в спілкуванні.

Щоб у вас вийшло створити такий образ, для початку вам потрібно погратися з власним стилем – зробити його новим, несхожим на ваш звичний спосіб. Додайте в цей образ перчинку або родзинку, не робіть його нудним. Нехай він буде в чомусь навіть перебільшеним і надуманим, головне, щоб ви постаралися втілити в ньому свої найсміливіші уявлення. Після створення такого образу вам треба почати операцію по його впровадженню. Тільки не поспішайте виходити з ним у ваше звичне коло спілкування – там вас не зрозуміють.

Хтось, можливо, посміється, хтось сприйме ваш новий вигляд як жарт, хтось дозволить собі вколоти вас жартом. Після такого прийому ви можете відмовитися від своїх намірів. Почніть впровадження нового способу в нових для вас умовах. Наприклад, ви можете відправитися в подорож або просто зробити прогулянку по незнайомому районі вашого міста. В нових умовах ніхто не буде здивований – незнайомі люди будуть сприймати вас саме так, як ви виглядаєте. Вам буде легко і комфортно в своєму новому образі, так як оточуючі будуть приймати його. Щоб закріпити цей образ, вам слід знайти нових знайомих або просто спробувати поспілкуватися з кимось із перехожих.

Правило 6

Дійте, і розв\’язання проблеми з\’явиться саме собою

Труднощі вибивають нас із звичної колії, збивають з потрібного шляху, плутають наші плани і змушують повертати назад. Практично всі однозначно негативно реагують на проблеми, які заважають у досягненні поставлених цілей. Іноді ми просто не знаємо, як впоратися з труднощами, які з самого початку здаються нам нездоланними.

Найчастіше при першому зіткненні з перешкодою ми відчуваємо безпорадність і розчарування. На перший погляд перед нами виростає стіна у вигляді зовнішніх обставин, складних взаємин та інших об\’єктивних причин, які не дозволяють нам просунутися вперед. Наприклад, ви плануєте провести свою відпустку на морі, як ви завжди робите, проте вас не відпускають з роботи, просячи залишитися і допомогти виконати ряд важливих доручень, від яких залежить доля компанії. У перший момент вам може здатися, що відпустка зірвалася. Ще приклад: ви розраховували відправити дитину в спортивну секцію, але з\’ясовується, що у нього є певні проблеми зі здоров\’ям, які не дозволяють вам виконати свій намір. Може бути, ви планували завести дружбу з вашим новим начальником, але той всіляко дає зрозуміти, що не бажає мати ніяких особистих стосунків на роботі.

Варіанти перешкод можуть бути найрізноманітнішими. Часто ми губимося при вигляді їх і просто не знаємо, що робити. Рішення здається нам далеким і неможливим. Однак часто, саме почавши діяти, ми знаходимо вихід. Бездіяльність і апатія у відповідь на виниклі труднощі не приводять до нього. Часто для того, щоб зрозуміти, як потрібно діяти, потрібно зробити перший крок у бік темного лісу неприємностей, незважаючи на випробовувані страх і дискомфорт. Це природні відчуття. Поступово ми починаємо звикати до темряви, намацуємо стежку, потім починаємо розрізняти просвіти і поступово виходимо до сонця.

Правило 7

Дійте у відповідності зі своїми переконаннями

Впевненість у собі з\’являється і закріплюється тоді, коли людина домагається своїх цілей незалежно від того, що про них думають оточуючі. Важливо, щоб ви самі були впевнені в необхідності своїх дій, щоб вони відповідали вашим істинним переконанням і намірам.

Звичайно, не можна виходити тільки з власних інтересів – це очевидно. Ми завжди повинні рахуватися з оточуючими і думати про те, які наслідки можуть мати наші дії. Однак важливо, щоб ваші вчинки були обумовлені вашим бажанням. Не можна вступати в догоду бажанням близьких, моді, громадській думці. Часто ми керуємося цими критеріями, а не власними переконаннями. В результаті, навіть домігшись мети, яку ми поставили, ми не отримуємо задоволення. Причина цього очевидна, адже мета була поставлена не нами, а нашими батьками, подружжям, нашим острахом здатися не таким, як всі, бажанням отримати похвалу і так далі.

Як зрозуміти, що ваші дії відповідають вашим істинним бажанням? Це досить складно, адже часто невпевнені в собі люди зростаються зі своєю звичкою надходити за намовою інших, але не за власним бажанням, і від цієї шкідливої звички досить складно позбутися. Адже одна справа вчинити так, як сказав хтось інший, безсумнівно більш досвідчений і бувалий чоловік, а інша справа – прийняти самостійне рішення, за яке доведеться нести відповідальність.

Щоб діяти згідно з власним бажанням, вам потрібно слідувати простим алгоритмом: захистите себе на час від людини, яка чинить на вас сильний вплив, до авторитету якого ви постійно звертаєтесь. Відмовтеся від постійних звернень за порадами. Це непросто, адже набагато легше прийняти чужу пораду, чим власне рішення. Якщо ви відчуваєте, що сильно залежите від громадської думки і ваші рішення часто зумовлені позицією оточуючих, тоді вам потрібно йти від зворотного: почніть робити те, що може викликати громадський подив чи навіть обурення. Не бійтеся засудження з боку обурених поглядів. Головне, щоб ви діяли у відповідності зі своїми переконаннями.

Правило 8

Рухайтеся по напрямку до нової мети

Ще одна важлива практична порада. Ви повинні вибирати самий прямий і найкоротший шлях у напрямку до вашої мети. Невпевненість видає себе тим, що часто переміщається хаотично, то наближаючись до мети, то віддаляючись від неї. Не дивно, що такий рух досить довгий й марудний, а часто безрезультатний.

Якщо хочете, щоб упевненість міцно влаштувалася всередині вашої особистості, то ви самі повинні обладнати їй відповідний простір, в якому їй буде зручно і комфортно. Впевненість не зможе довго допомагати людині, яка не здатна докласти достатньо зусиль для того, щоб домагатися бажаного. Чим більше ви працюєте, тим більше впевненим стаєте – це пряма залежність. Якщо ви досягли своєї мети і відчули гордість за себе, яка згодом породила впевненість і твердість позиції, то це зовсім не означає, що ви можете зупинитися на цьому.

Впевненість не буде довго супроводжувати вас, якщо ви не будете намагатися. Звідси важливе правило: як тільки ви домоглися свого – ставте перед собою нову мету. Така тверда позиція буде допомагати вам по життю.

Якщо ви вже освоїлися з деякими навичками, якими володіє впевнена людина, то вам слід бути особливо обережним, щоб не опинитися по той бік впевненості. Добиватися цілей, безумовно, потрібно, але не варто перетворювати все своє існування в гонку, в нескінченне блукання по лабіринту в пошуках нових завдань.

Важливо, щоб ви час від часу давали собі можливість відпочити, щоб праця змінювалася відпочинком, щоб бажання досягти нової мети не перетворювалося в трудоголізм.
І ще одне важливе зауваження: пам\’ятайте, що впевнена людина не домагається виключно матеріальних благ, хоча вони, загалом-то, не виключаються. Не перетворюйтеся в накопичувача і обивателя, який прагне придбати новий диван у вітальню або модну раковину у ванну кімнату. Кожна нова задача повинна бути спрямована насамперед на внутрішній розвиток. Захотіли навчитися малювати – навчилися, захотіли піти в театральну секцію – пішли, вирішили зайнятися спортом – виконали. Досягнення кожної нової мети дуже сильно зміцнює вашу віру в себе.

Правило 9

Ви гідні похвали

Не завжди цілеспрямована людина має щиру впевненість в собі. Вона досягає своїх цілей, ставлячи перед собою нові і знову домагається їх, вона йде вперед, долаючи труднощі, здобуває перемогу за перемогою. Але, незважаючи на все це, здається, що вона так і не починає вірити у себе, так і не переконується в істинності своєї позиції.
 
 

З чим може бути пов\’язана відсутність справжньої впевненості у цілеспрямованої людину? У гонитві за досягненнями людина забуває про себе, невід\’ємною частиною впевненості. Вона забуває зупинитися, щоб подякувати, похвалити самого себе. Вона постійно в справах і турботах, які не дають їй можливості перевести дух, поговорити з собою. Часто зайва цілеспрямованість трансформується в змагальність. Людина точно біжить наввипередки із самою собою. Вона намагається обігнати саму себе, забуваючи про те, що навіть скакові коні після чергового забігу відпочивають.

Важливо, щоб після кожної успішної справи, після досягнення чергової мети, після досягнення нового ви отримували гідну оцінку, почули слова захоплення і подяки від ваших близьких, побачили, як друзі радіють вашим перемогам, знайомі розчулюються вашим здібностям. Звичайно, у суспільстві ми стикаємося з заздрістю, користю, неприязню, підлабузництвом, лестощами. Але для розвитку нашої впевненості нам необхідно отримувати порцію похвали, дозу подяки від тих, хто нас оточує, і тих, для кого, власне, ми й намагаємося.

Приймайте похвалу з вдячністю, не шарахайтеся від неї, не думайте, що це зайве. Звичайно, результат важливий, але важливо ще і ставлення інших. У вас ніколи не з\’явиться внутрішньої впевненості в собі, наскільки багато чого б ви не добилися в житті, якщо ви не будете бачити віддачу з боку. Сміливо впускайте похвалу і вдячність до себе в серце і не бійтеся радіти своїм успіхам.

Правило 10

Віддавайте себе без залишку

Якщо ви прагнете підкорити Еверест, відправляйтеся в Антарктиду, стати космічним туристом або винайти ліки від раку, то вам допоможе тільки справжня впевненість у собі. Добитися справді видатних результатів вам допоможе самовіддача. Віддавайтеся своєї мрії без залишку, думайте про неї, тримайте свою мету в голові, однак не забувайте про те, що вас оточують ваші рідні та близькі, яким теж потрібно приділяти час.

Самовіддача не передбачає відсутність відпочинку, інших інтересів і трудоголізм, як може здатися на перший погляд. Самовіддача – це насамперед сильне бажання і додаток адекватних зусиль до того, щоб ваша мрія стала дійсністю. Ви повинні віддавати себе, вкладати свої емоції, дбати своїм професійним справам, але це зовсім не скасовує інших сторін вашого життя. У вас повинен знайтися час на заняття дайвінгом або захоплення фотографією. Важливо, щоб те, що ви робите, приносило задоволення вам і оточуючим вас людям.

Ви повинні з цікавістю братися за нові проекти, проявляти ініціативу, прагнути познайомитися з якомога більшою кількістю людей, зробити своє життя якомога строкатіше і яскравіше, щоб отримати позитивний досвід. Самовіддача – це насамперед емоційне і почуттєве напруження, палаючий вогонь всередині вас, бажання грати і вигравати, бажання спілкуватися і отримувати від цього позитивні емоції, бажання дарувати людям радість своїм світлим та веселим настроєм.

Віддавайте себе без залишку, намагайтеся з головою іти в вашу справу. Щоб це відбувалося, вам повинно бути цікаво те, чим ви займаєтеся. Тільки в цьому випадку у вас все вийде. Напівзаходи і полузусилляя не спрацюють. Якщо ви вирішили стати впевненим у собі, то ця мета обов\’язково буде рухати вас вперед, незважаючи ні на що.