Як відкрити і почистити всередині зливний бачок унітазу

Якщо ви коли-небудь заглядали в зливний бачок унітазу, то могли помітити, що на білих стінах з\’являється жовтуватий наліт. Звідки він береться, і чи треба його відчищати? Багатьом буде цікаво дізнатися відповіді на ці питання, а також прочитати про те, якими засобами можна очистити бачок всередині.
 

Причини появи нальоту і його шкода

Відкладення на внутрішніх стінках зливного бачка з\’являються через мінеральні солі, які розчинені у воді. Найбільше сприяють утворенню жорсткого нальоту солі кальцію і магнію, а також залізо, що потрапляє переважно зі старих водопровідних труб. Особливо швидко наліт утворюється, якщо бачок унітазу фаянсовий з пористою, злегка шорсткою внутрішньою поверхнею. В цьому випадку домішкам легше закріпитися на стінках, а позбутися від них згодом складніше.

    Чим жорсткіша в вашому регіоні вода, тим швидше бачок покриється нальотом. Крім солей на дно осідають інші домішки. Якщо кришка не щільно закрита, то може проникати пил, а в деяких випадках починається цвітіння стінок, розмножується цвіль, бактерії.

Алечи так небезпечний наліт? Може бути, в ньому немає нічого поганого, тим більше, що в очі він не впадає і зовнішній вигляд не псує?

Якщо не очистити стінки зсередини, то частинки нальоту можуть проникнути під зливний клапан, що закриває зливний отвір. Це призведе до нещільного прилягання клапана, до протікання води, випадання конденсату.

Утворення нальоту на зливному механізмі унітазу часто стає причиною його поломки. Може перестати спрацьовувати важіль поплавця або інший рухомий елемент, може вийти з ладу стопірна прокладка. Це буде вимагати проведення ремонту, а в деяких випадках, повної заміни системи зливу.

Як відкрити зливний бак

Припустимо, ви вирішили перевірити і почистити бачок в домашніх умовах. Як це зробити? Спочатку перекрийте подачу води і натисніть кнопку зливу, щоб ємність була порожня. Втім, якщо ви маєте намір просто подивитися, що всередині, то можна цього не робити.

Спосіб відкриття буде залежати від моделі зливного пристрою унітазу. Кришку бачка можна підняти руками вгору і відкласти в сторону. Але часто зустрічаються моделі, в яких кришка прикручується до зливного механізму. В цьому випадку необхідно відкрутити кріплення, натиснувши на хромоване кільце, розташоване навколо кнопки зливу, і розкрутивши його, як гайку, проти годинникової стрілки.

У пластмасових ємностях кришка може кріпитися з боків. У цьому випадку за допомогою викрутки відкручують бічні кріплення.

Складніше йде справа з бачком унітазу, прихованим за фальшпанелью або вмонтований в стіну. Якщо в процесі монтажу не був зроблений ревізійний отвір, то заглянути всередину у вас не вийде.

Засоби для чищення

Якщо ви вирішили провести грунтовне чищення, зняти поплавці й інші деталі, то запам\’ятовуйте, як вони були прикручені. Всі елементи зливу унітазу треба протерти ганчіркою із застосуванням миючого засобу і сполоснути в чистій воді. Очистити забруднення зі стін можна декількома способами.

  •     Абразивні порошки та пасти допомагають очистити наліт, але для цього треба докласти м\’язову силу. Насипте порошок на ганчірочку і протріть стінки. Залиште його на кілька хвилин, потім ще раз протріть і змийте водою.
  •     Лужні засоби, такі як Доместос, Дося, Тирон не дуже добре допомагають позбутися від нальоту, але відмінно дезінфікують поверхню. Нанесіть засіб на стінки і залиште на деякий час. Чим довше воно буде діяти, тим краще відбілить зливний бачок зсередини.
  •     Кислотні засоби, наприклад, Сілла або Санокс відмінно справляються з вапняним нальотом, але вимагають обережного поводження. Обов\’язково використовуйте рукавички і не нахиляйтеся близько до кислотного розчину, щоб не дихати його парами.
  •     Домашні засоби теж застосовують для чищення. В основному це сода, оцет і лимонна кислота. Їх використовують окремо, обробляючи поверхні, залишаючи на 2-3 години і змиваючи.
  •     Більш екзотичний спосіб чистки полягає в використанні кока-коли. Пляшку напою необхідно вилити в попередньо спустошений бачок і залишити на ніч. Кажуть, що кока-кола від\’їдає навіть старі забруднення.
  •     Білизна та інші речовини, що містять хлор, можуть дезінфікувати бачок, але очистити твердий наліт вони не здатні.

Для більшого ефекту можна застосувати йоржик або жорстку мочалку. Якщо стінки гладкі, то краще почистити їх губкою або слабо абразивною щіткою, щоб не подряпати поверхню. Після того як ви почистили унітаз, зберіть весь механізм, накрийте ємність кришкою і закрутіть всі гайки і кільця.

Як доглядати

Щоб вапняний наліт менше утворювався, необхідно правильно доглядати за бачком унітазу. Раз в 3-4 місяці відкривайте його і оглядайте, проводьте профілактичну чистку. Свіжий наліт легко очистити звичайним миючим засобом.

Випускаються спеціальні таблетки і гелі в капсулах, які встановлюють всередині бачка. Вони поступово змиваються разом з водою, пом\’якшують її і одночасно видаляють забруднення. До того ж такі засоби мають освіжаючий запах, що робить перебування в санвузлі більш приємним.