Теплові насоси для опалення будинку: принцип дії

Сьогодні люди намагаються шукати альтернативні джерела тепла для того, щоб обігріти свій заміський будинок або дачу. Так, теплові насоси отримали велику популярність. Однак вартість самого обладнання, так і його монтаж доступні не всім. Виходить, що не вдається заощадити кошти на опаленні. Тому потрібно розглянути, чи можливо зробити тепловий насос на дачі своїми руками.

Теплові насоси для опалення будинку: принцип дії

Принцип дії теплових насосів

Варто відзначити, що практично будь-яке середовище має теплову енергією. Чому б не використати можливе тепло для опалення свого будинку? Допоможе в цьому тепловий насос.

Принцип роботи теплового насоса такий: тепло передається теплоносію від джерела енергії з низьким потенціалом. На практиці ж все відбувається наступним чином.

Теплоносій проходить через труби, які зариті, наприклад, в землі. Потім теплоносій потрапляє в теплообмінник, де зібрана теплова енергія передається на другий контур. Холодоагент, який розташований в зовнішньому контурі, нагрівається, і перетворюється в газ. Після цього газоподібний холодоагент проходить в компресор, де стискається. Це призводить до того, що холодоагент ще більше нагрівається. Гарячий газ йде в конденсатор, а там тепло переходить до теплоносія, який вже обігріває сам будинок.

Геотермальне опалення будинку: принцип роботи

Холодильні системи влаштовані за таким же принципом. Це означає, що холодильні установки можуть використовуватися для охолодження повітря в приміщенні.

Види теплових насосів

Існує кілька видів теплових насосів. Але найчастіше пристрої класифікуються характером теплоносія на зовнішньому контурі.

Пристрої можуть черпати енергію з

    -води,
    -грунту,
    -повітря.

Отримана енергія в будинку може застосовуватися для опалення приміщення, для нагрівання води. Тому і розрізняють кілька видів теплових насосів.

Теплові насоси для опалення будинку: принцип дії

Теплові насоси: грунт — вода

Найкращий варіант альтернативного опалення — отримання теплової енергії з грунту. Так, вже на глибині шести метрів земля має постійну і незмінну температуру. В якості теплоносія в трубах використовується спеціальна рідина. Зовнішній контур системи виконується з пластикових труб. Труби в грунті можуть розміщуватися вертикально або горизонтально. Якщо труби розміщуються горизонтально, то необхідно виділяти велику площу. Там, де труби встановлюються горизонтально, неможливо використовувати землі для сільськогосподарських потреб. Можна тільки влаштовувати газони або садити однорічні рослини.

Щоб влаштувати вертикально труби в грунті, необхідно зробити кілька свердловин глибиною до 150 метрів. Це буде ефективний геотермальний насос, так як температура на великій глибині у землі висока. Для передачі тепла застосовуються глибинні зонди.

Теплові насоси для опалення будинку: принцип дії

Тип насоса «вода — вода»

Крім того, тепло можна отримувати з води, яка знаходиться глибоко під землею. Можуть використовуватися водойми, грунтові води або стічні води.

Варто зазначити, що принципових відмінностей між двома системами немає. Найменші витрати потрібні тоді, коли створюється система отримання тепла з водойми. Труби потрібно наповнити теплоносієм і занурити в воду. Більш складна конструкція потрібна для того, щоб створити систему отримання тепла з грунтових вод.

Теплові насоси для опалення будинку: принцип дії

Насоси «повітря — вода»

Можна збирати тепло і з повітря, але в регіонах, де дуже холодні зими, така система не ефективна. У той же час монтаж системи дуже простий. Вам знадобиться тільки вибрати і встановити потрібний пристрій.

Ще трохи про принцип дії геотермічних насосів

Для опалення дуже вигідно використовувати теплові насоси. Будинки, площа яких має понад 400 квадратних метрів, дуже швидко окупають витрати на систему. Але якщо ваш будинок не дуже великий, то можна зробити систему опалення своїми руками.

Спочатку потрібно купити компресор. Підійде пристрій, яким оснащений звичайний кондиціонер. Його кріпимо на стіні. Конденсатор можна виготовити самому. Потрібно зробити з мідних труб змійовик. Його поміщають в пластиковий корпус. Випарник також встановлюється на стіні. Пайку, заправку фреоном і тому подібні роботи повинен виконувати тільки професіонал. Невмілі дії не призведуть до хорошого результату. Мало того, можна отримати травму.

Перед тим, як запустити в роботу тепловий насос, необхідно перевірити стан електрифікації будинку. Потужність лічильника повинна бути розрахована на 40 ампер.

Саморобний тепловий геотермальний насос

Відзначимо, що не завжди створений своїми руками тепловий насос виправдовує очікування. Причина тому — відсутність правильних теплових розрахунків. Система має малу потужність, а також зростають витрати на обслуговування. Тому важливо провести точно всі розрахунки.
 
Читати також: