Пряжа та її властивості (в\’язання)

Існує кілька видів пряжі — шерстяна, напівшерстяна, мохер, пух, бавовняна, штучна та синтетична. Для в’язання спицями найчастіше використовують шерстяну та напівшерстяну пряжу І мохер.
 
 

Зовнішній вигляд виробу, його міцність і довговічність залежать від якості пряжі, з якої його зв’язано. Тому придбаваючи пряжу, слід звертати увагу на такі її основні властивості, як рівність, міцність, Крутка, стійкість пофарбування.

Рівність. Відмотавши нитку від клубка, слід уважно розглянути її. Якщо пряжа не рівномірна по товщині, її не можна використовувати для панчішного і ажурного в’язання. Таку пряжу використовують для в’язання різних рельєфних узорів, в яких можна приховати її дефекти.
 
 

Якість нерівномірної по товщині пряжі можна поліпшити, якщо з’єднати її в кілька ниток і прибавити до неї рівну нитку.

Міцність пряжі залежить від її пружності. Якщо від невеликого натягу нитка рветься, значить пряжа неміцна, і виріб з неї буде недовговічним. Міцна пряжа добре пружинить, клубок з такої пряжі після натискування ШВИДКО ВІДНОВЛЮЄ свою форму.
 
 
Крутка. Щоб в’язане полотно мало красивий вигляд, пряжа має бути вільно скручена. Відмотавши нитку від мотка, слід подивитись, чи не скручується вона петлями. Якщо пряжа туго скручена, то для в’язання спицями нею краще не користуватись, бо полотно буде жорстке і може мати перекіс, який не можна усунути ні пранням, ні прасуванням через вологу марлю.
 
 
Стійкість пофарбування. Придбану пряжу легко перевірити на стійкість пофарбування. Для цього треба змочити її в теплій воді, закласти в білу тканину і пропрасувати гарячою праскою. Якщо тканина залишиться білою, значить пряжа пофарбована мідно і її можна з’єднувати з пряжею іншого кольору. З пряжі, яка линяє, краще зв’язати однотонний виріб.
 
 

Номер пряжі виражає відношення її довжини до маси. Чим тонша нитка, тим більший номер. На етикетці мотка номер вказують у вигляді дробового числа, наприклад: 32/2. Перша цифра означає товщину пряжі, а друга показує, із скількох ниток її спрядено.

Пряжа, яка складається з кількох різнобарвних ниток, називається меланжовою (змішаною). Залежну рід кольорової гами ниток, які входять до складу пряжі, можна мати різні кольорові ефекти на в’язаному полотні. Для утворення меланжової пряжі часто використовують нитки нерівномірно пофарбовані, низької якості, із старих виробів.