Як відремонтувати старий холодильник

Ремонт холодильника своїми руками в домашніх умовах

Побутова техніка в різноманітному асортименті наповнює життя кожної сучасної людини. Є прилади, без яких легко можна обійтися, хоч вони і роблять наше життя простіше, а є ті прилади, життя без яких неможливе. Як відомо, вся техніка має властивість ламатися, але більша прикрість настає в той момент, коли ламається дуже потрібна техніка, ремонт якої, найчастіше коштує дуже дорого, а придбання нового і того більше. Мова піде про холодильники — прилад, який є в кожному будинку, і поломка якого засмутить будь-якого господаря.

Мало хто знає, що відремонтувати холодильник можна без звернення до сервісного центру. За той час, який холодильники живуть в нашому будинку, багато майстрів накопичили успішний досвід усунення найпоширеніших неполадок, які виникають в процесі експлуатації. Головним достоїнством сучасного обладнання, що генерує холод, є його пристрій, в якому під силу розібратися своїми руками навіть не досвідченому майстрові.
{PAGEBREAK}

Як відремонтувати старий холодильник

Утворення холоду

Природно, перед тим, як приступати до ремонту, необхідно зрозуміти, як працює побутовий прилад. Найголовніше, що є в холодильнику — це агрегат, що виробляє холод. Виробництво холоду в камері виконується за рахунок основних трьох складових, які з\’єднані один з одним системою трубопроводу: випарник, компресор і конденсатор. Всередині замкнутої системи знаходиться холодогенеріруючий газ. Раніше для цих цілей використовувався фреон-12. Однак у сучасних побутових приладах, в якості охолодження, прийнято використовувати більш безпечні речовини, що сприяють виробленню холоду.

Як відремонтувати старий холодильник

Охолодження стінок холодильника відбувається завдяки компресору, який за допомогою електричного мотора викачує охолоджуючий газ, а за допомогою конденсатора відбувається нагнітання газу. Система радіаторів охолоджує газ і переводить його в рідкий стан з наступним його поверненням у випарник. Як наслідок безперервний цикл дозволяє забезпечити постійне випаровування.
{PAGEBREAK}
Цикл охолодження

Для того щоб скоротити споживання електроенергії, а також збільшити термін експлуатації приладу, скоротити знос механічних деталей холодильного агрегату, прилад оснащений великими і масивними дверима, які виконують захисну (ізолюючу) функцію камери холодильника від зовнішніх впливів. Двигун компресора не працює постійно за рахунок спеціальної системи, яка контролює включення і виключення холодильника, дозволяючи зберегти в ньому бажану температуру.

Контроль температури всередині побутового приладу здійснюється за допомогою температурного реле, яке працює у правильному режимі, постійно контролюючи включення і відключення компресора. Це відбувається в ті моменти, коли температура всередині холодильника опускається або піднімається вище заданих параметрів. Автоматичні механізми призначені для створення безперервного циклу роботи.

Як відремонтувати старий холодильник

У той момент, коли холодильник виробляє холод, мотор компресора рухається на номінальній потужності, через основну мережу проходить електричний струм, що подається з електромережі через температурне реле, за допомогою замкнутих контактів. В цей же час реле, що включає функцію «відтавання», знаходиться в положенні замкнутих контактів. В результаті цього утворюється замкнутий робочий ланцюг. Електроенергія, яку споживає працюючий холодильник, дорівнює номінальній потужності, дізнатися яку можна в інструкції або технічному паспорті.
{PAGEBREAK}
При зниженні температури всередині холодильника, надходить сигнал на реле, і контакти розмикаються, і відбувається вимикання двигуна компресора. Відповідно підвищення температури тягне за собою замикання контактів і включення компресора.

Далі відбувається наступне: коли запускається мотор компресора, а двигун холодильника не крутиться, відбувається пусковий запуск, в момент якого спожите кількість електроенергії збільшується в кілька разів. На такі зміни дає реакцію пусковий механізм реле, внаслідок чого відбувається замикання контактів. Коли відбулося змикання контактів, пускова обмотка двигуна підключається до мережі електроенергії, а після початку обертання двигуна, споживана потужність знижується з пускової потужності до номінальної потужності. Варто відзначити, що запуск двигуна, в холодильнику, який справний, відбувається за лічені секунди.

У свою чергу, при поломці побутового приладу і неможливості запуску двигуна з першого разу, відбувається нагрівання біметалічної пластини. Процес триває близько 15 секунд, після чого пластина розмикається і розриває ланцюг. Подальше надходження струму буде тільки після повного охолодження пластини і послідує ще одна спроба запустити двигун. При невдачі знову відбудеться розмикання ланцюга.

Таким чином, автоматика холодильника починає працювати в момент запуску.

Як відремонтувати старий холодильник

Діагностика та усунення несправностей холодильника

Після докладного вивчення принципу роботи холодильника, можна приступати до визначення несправностей, а також до пошуку методів їх усунення. Необхідно чітко розуміти, яка поломка виникла, а також тверезо оцінювати шанси її виправлення власними руками.
{PAGEBREAK}
По суті, всі поломки, які зустрічаються в холодильниках, можна розподілити на дві частини:

— не виконується охолодження внутрішньої камери холодильника, при тому, що двигун нормально запускається. У такій ситуації причину поломки слід шукати в основних складових частинах агрегату;
— холодильник не включається, або включається на нетривалий час, після чого відбувається його вимикання. При такій поломці причина криється в несправності електричної схеми побутового приладу.

Справа майстра боїться:

саме так, допомога фахівців з ремонту холодильників необхідна в першому випадку, в силу того, що вдома полагодити несправність не вийде. Можливо, в холодильнику стався витік хладогенеріруючого газу, який є наслідком втрати герметичності. До того ж, може виникнути необхідність повної заміни основних робочих систем.

Справи домашні:

якщо у вашого приладу поламався якийсь електричний механізм, швидше за все, несправність можна буде усунути без допомоги фахівців. Звичайно, насамперед необхідно продіагностувати поломку і визначити, чи можливо її усунути без заміни основної частини.

Інструменти і діагностика
{PAGEBREAK}
Отже, визначивши, що поломка відноситься до другої групи, необхідно озброїтися інструментами: універсальним тестером і викруткою, мізерний набір, але досить ефективний. Перше, що необхідно зробити — визначити якість напруги в мережі. При високій якості його показники будуть рівні 220 Вольт все що нижче, може спричинити відмову в роботі приладу.

Потім необхідно ретельно оглянути шнур і мережеву вилку, завдяки яким забезпечується необхідний контакт. Вони не повинні мати пошкоджень, переломів, не повинні іскрити або нагріватися.

Після цього потрібно перевірити компресорні клеми, вони також повинні мати належний вигляд. Тут слід перевірити напругу, і при її хорошій якості вимкнути холодильник з розетки. Далі всі маніпуляції відбуваються тільки у відключеному стані.

Також необхідно провести огляд самого компресора. Він знаходиться внизу задньої частини побутового приладу. Компресор не повинен мати будь-яких ушкоджень, за їх наявності можна буде визначити місце поломки.

Після візуального огльоду, слід переходити до перевірки цілості обмотки, в тому ж районі розташовується реле, що відповідає за пуск холодильника. Перед оглядом потрібно провести від\’єднання гнучких проводів. Зазвичай клеми мають відповідні позначення, що говорять про їх призначення.

Щоб перевірити ланцюг обмотки на цілісність, необхідно перевести тестер в режим омметра, потім закріпити вільний провід за тестер, а іншим кінцем тестера перевірити решту виводів. Крім цього діагностику слід виконувати також попарно. У разі якщо тестер не показує, будь-яких рухів (відхилень стрілки) існує ймовірність пошкодження обмотки ланцюга або замикання. Якщо це підтвердилося, потрібно поміняти двигун компресора.

Також необхідно перевірити ланцюг керування. Зробити це можна шляхом замикання двох проводів, від\’єднаних від реле, і перевірити контакт між проводами і вилкою включення. Якщо контакт виявлений, значить, шнур, реї відтавання і температурний датчик у справності. При відсутності контакту кожен блок перевіряється окремо, з метою визначення несправностей.

Якщо на шнурі або близько вилки є перегини, то їх необхідно добре оглянути, як показує практика, часто в цих місцях і знаходиться поломка.

Огляд дрібних деталей
{PAGEBREAK}
Досить часто причина поломки криється в невеликих деталях, в результаті несправності якої, порушується цілісна робота системи всього агрегату.

Датчик температури

Для перевірки цієї деталі, а також регулятора відтавання, необхідно їх спочатку зняти і від\’єднати проводку. Зробити це можна за допомогою викрутки. За допомогою тестера перевірити кожен дріт, при наявності замикання — датчик несправний і потрібна заміна.

Якщо не працює функція відтавання, можна просто встановити перемичку. Робиться вона металевим жучком. Єдине, що варто відзначити, такий спосіб підходить тільки для старих моделей холодильників. В іншому випадку, якщо не контролюється заморозка, може відбутися більш серйозний збій. Це пов\’язано з тим, що прилад буде працювати без контролю відключення, робити це потрібно буде вручну. При установці жучка, необхідно зробити все можливе, щоб усунути неполадку і зняти його якомога швидше.

Температурний датчик при поломці підлягає заміні.

Самостійний ремонт

Якщо протягом повної діагностики було встановлено, що ланцюг працює нормально і не має обривів, слід перевірити реле пуску і захисту. Зробити це можна шляхом знімання кришки. Зняти її можна, тільки якщо висвердлити алюмінієві заклепки, після цього кріплення кришки виконується за допомогою спеціальних гвинтів і гайок.

Як відремонтувати старий холодильник

На холодильниках старого зразка така кришка кріпиться за допомогою засувок, які відсуваються викруткою і кришка знімається.

Найбільша проблема реле — обгорання контактів пари, також може заклинити сердечник в котушці, ламається шток і клинить пружину. Перше, що потрібно зробити, щоб виправити поломку, потрібно для початку дістати котушку, її кріплення відбувається на засувках. Після цього з котушки необхідно витягти сердечник і контакти зі штоком. Наступним кроком виконується очищення деталей від бруду і пилу. Можна використовувати спиртову суміш і м\’яку тканину. При необхідності сердечник зачищається наждачкою або напилком, для забезпечення вільного ходу в каналі котушки. Також зачищенню підлягають всі контакти.

Досить часто наслідком поломки реле пуску і захисту є поломка штока. Замінити заводський шток (пластмасовий) можна на саморобний шток. Робиться він з цвяха розміром 5х35 міліметрів, до того ж деталь з металу прослужить довше, ніж пластмасова.

Після установки штока реле пуску і захисту збирається в порядку, зворотному розбиранні, встановлюється на місце, і підводяться контакти.

При окисленні контактів, їх зачищенні й швидкому обгоранню слід скористатися послугами фахівців.

Як відремонтувати старий холодильник

Як ви бачите, ремонт холодильника, при поломці другої групи, найчастіше, не вимагає допомоги фахівця. Достатньо всього лише розібратися у схемі вашого побутового приладу і оцінить свої здібності. Якщо ви відчуваєте, що вам не під силу полагодити навіть елементарну поломку, рекомендується відвезти ваш побутовий прилад в сервісний центр або викликати фахівця додому. Можна простежити за його діями і наступні поломки такого типу, якщо такі виникнуть, усувати самостійно.

У будь-якому випадку, кожен самостійний ремонт повинен бути обдуманим, можливо ви більше пошкодите холодильник, ніж полагодите, і доведеться купувати новий, що спричинить великі фінансові витрати.

Увага! Дана інструкція актуальна тим, хто береться лагодити холодильники радянського виробництва (Донбас, Зіл, Бірюза, Мінськ). Сучасні холодильники оснащені іншими типами реле, моторів і деталей. Принцип дії колишній. Читайте більше про ремонт своїми руками.