Як зробити шпаківню своїми руками з підручних матеріалів

Не так давно птахи могли знайти собі укриття без людської допомоги, але з появою великих міст, робити це їм стає все складніше. Саме тому були придумані шпаківні – невеликі будиночки для пернатих тварин. Там вони не тільки ховаються від вітру та негоди, але також знаходять їжу. Як зробити шпаківню своїми руками з підручних матеріалів? Давайте розглянемо найбільш прості і практичні ідеї.

Як зробити шпаківню своїми руками з підручних матеріалів

Як зробити шпаківню – що необхідно врахувати?

Оскільки мова йде про будиночки для живих істот, то до нього пред\’являються деякі вимоги. Шпаківня повинна бути:

— Безпечною для його мешканців.
— Практичною, щоб птахи могли відкладати там яйця і висиджувати потомство.
— Теплою, але з обов\’язковим доступом свіжого повітря.
— Відповідного розміру, щоб птахи могли там поміститися.

Що стосується матеріалу виготовлення, то немає нічого краще і натуральніше, ніж дерево. Чому не варто використовувати ДСП, ДВП або гіпсокартон? Справа в тому, що шпаківня розташовується на вулиці, де на неї впливають дощ, вітер і сніг. Дерево здатне витримати несприятливу погоду, залишившись при цьому цілим і неушкодженим, чого не скажеш про інші, штучно створені матеріали. Птахам буде набагато затишніше і зручніше в будиночку, зробленому з деревини листяних порід. Фахівці не рекомендують застосовувати хвойне дерево, оскільки на ньому проступає смола, яка робить житло для птахів непристосованим для проживання.

Як зробити шпаківню своїми руками з підручних матеріалів

Деякі примудрилися зробити будиночок з металу. Але в цьому випадку необхідно ретельно продумати підстилку всередині, щоб будиночок не був сирим. Тепер розглянемо найпопулярніші типи шпаківень, які можна зробити своїми руками.

Шпаківня з дерева

Для цього необхідно подбати про наявність дощок з вільхи, осики або берези. Важлива умова такого будиночка – створення насічок. Ці виступи вкрай необхідні на перших етапах життя молодих пташенят, для яких насічки будуть опорою, щоб вибратися з гнізда. Такі виступи можна зробити за допомогою стамески. Для створення шпаківні вам знадобляться такі інструменти: лобзик, дриль з насадкою для свердління отворів, слюсарний кутник.

Як зробити шпаківню своїми руками з підручних матеріалів

Порада! Рекомендується попередньо просвердлити отвори в дереві, перш ніж забивати туди цвяхи. Це вбереже дерево від розколу, який може статися.

Для початку визначтеся, якого розміру буде ваш будиночок для пташок. Дуже важливо, щоб він не був занадто маленьким і занадто великим, інакше пташкам буде в ньому не комфортно, і вони навряд чи захочуть оселитися там. Ми пропонуємо вам приблизне креслення шпаківні, але ви можете створити своє.

Як зробити шпаківню своїми руками з підручних матеріалів

Тепер, визначившись з розмірами, можна приступати до креслення. Намалюйте на дошці деталі, які потім ви виріжете з допомогою лобзика. Щоб не створювати порожнечі, через які буде проникати вітер і дощ, потрібно скріпити елементи клеєм для дерева. Приблизно на відстані в 1 см необхідно просвердлити отвори, щоб потім з\’єднати деталі за допомогою цвяхів. Дах повинен складатися з різних по довжині дощок: коротких і довгих. Спочатку прикріплюється коротка, потім довга. Не забудьте також зробити отвір і жердинку.

Як зробити шпаківню своїми руками з підручних матеріалів

Шпаківня з фанери

Таке гніздо для пернатих звірів нічим не відрізняється від конструкції дерев\’яного гнізда. Інструменти і деталі схожі, необхідно лише визначитися з дахом, яким воно буде: односкатним або двоскатним. Виготовлення шпаківні з фанери включає:

— Креслення. Необхідно заздалегідь продумати розміри даху, дна, стін.
 
 

— Розпилювання. На лист фанери наноситься розмітка. Важливо, щоб дно закривало стінки, а дах був трохи довший гнізда. Для різання фанери використовується лобзик.

Як зробити шпаківню своїми руками з підручних матеріалів

— Збір деталей. Тепер зрізи шліфуються. Скріплюються елементи за допомогою клею, після висихання якого конструкція з\’єднується цвяхами і саморізами. В самому кінці монтується задня стінка.
 
 

— Зміцнення дна. Нижня фанера прикручується міцно, а от дах повинен легко зніматися. Це дає можливість доглядати за будиночком. Раз в рік потрібно повне очищення гнізда від старих мешканців.

Як зробити шпаківню своїми руками з підручних матеріалів

Шпаківня з пластикових пляшок

Сьогодні виготовляється велика кількість пластикових пляшок, так чому б не використовувати їх для створення шпаківні, тим більше, що пластик – міцний і довговічний матеріал. Для гнізда необхідна пластикова пляшка розміром 1,5 л. Вона не повинна містити сторонніх запахів, залишків пиття і т. д. Процес виготовлення гнізда з пластикової пляшки складаються з:

— Розмітки. Необхідно прокреслити на поверхні пляшки майбутній отвір і вирізати його за допомогою ножа або ножиць.
— Обробки країв отвору скотчем або ізоляційною стрічкою.
— Утеплення. Для цього можна обмотати гніздо товстою ниткою.
— Шпаківня готова.

Як зробити шпаківню своїми руками з підручних матеріалів

Дуже важливо правильно і надійно закріпити шпаківню, інакше один порив вітру віднесе будиночок з пташенятами і приведе до їх загибелі. Використовуйте довгі саморізи і цвяхи. Де найкраще встановити гніздо? На високому дереві. Для цього можна використовувати драбину.

Як бачимо, зробити шпаківню своїми руками з підручних матеріалів зовсім нескладно. Для цього, потрібно лише бажання робити добро і трохи зусиль. Сподіваємося, що наші поради допоможуть вам зробити якісну і надійну шпаківню для наших пернатих братів.