Все, що вам потрібно знати про неприємний запах з рота

Неприємний запах з рота, медична назва.

  • Лікування
  • Причини
  • Симптоми
  • Домашні засоби
  • Діагностика

Неприємний запах з рота (інакше галітоз) вражає приблизно 25 відсотків людей. Існує ряд можливих причин галітозу, але переважна більшість зводиться до гігієни порожнини рота.

Він також відомий як галітоз або fetor oris. Галітоз може викликати значне занепокоєння, збентеження та занепокоєння, але його відносно легко виправити.

Ця стаття Центру знань MNT обговорює потенційні причини неприємного запаху з рота, діагностику та способи його лікування.

Швидкі факти про неприємний запах з рота

Ось кілька ключових моментів про неприємний запах з рота. Більш детальна та допоміжна інформація міститься в основній статті.

За оцінками, неприємний запах з рота вражає 1 з 4 людей у ​​всьому світі.

Найпоширенішою причиною галітозу ( майже 90%) є погана гігієна порожнини рота.

Якщо частинки їжі залишаються в роті, їх розщеплення бактеріями виробляє сполуки сірки.

Підтримка зволоження ротової порожнини може зменшити запах з рота.

Найкраще лікування неприємного запаху з рота — це регулярне чищення зубів, використання зубної нитки та зволоження.

Що таке галітоз?

Хоча неприємний запах з рота пов’язаний з певними захворюваннями, гігієна порожнини рота є найпоширенішою причиною.

Неприємний запах з рота є поширеною проблемою, яка може викликати значний психологічний розлад. Існує ряд потенційних причин і доступних методів лікування.

Кожен може страждати від неприємного запаху з рота. Підраховано, що 1 з 4 людей регулярно відчуває неприємний запах з рота.

Галітоз є третьою за поширеністю причиною, з якої люди звертаються до стоматолога, після карієсу та захворювань ясен.

Прості домашні засоби та зміни способу життя, такі як покращення гігієни зубів і відмова від куріння, часто можуть усунути проблему. Однак, якщо неприємний запах з рота не зникає, бажано відвідати лікаря, щоб перевірити причини.

Лікування

Найкращий спосіб зменшити галітоз – гарна гігієна порожнини рота. Це гарантує уникнення карієсу та знижує ймовірність захворювання ясен.

Рекомендується відвідувати стоматолога двічі на рік для огляду та чищення.

Стоматолог може порекомендувати зубну пасту, яка містить антибактеріальний засіб, або антибактеріальну рідину для полоскання рота.

Крім того, якщо є захворювання ясен, може знадобитися професійне чищення, щоб очистити скупчення бактерій у кишенях між яснами та зубами.

Причини

Потенційні причини неприємного запаху з рота включають:

Тютюн:

Тютюнові вироби викликають власні типи запаху з рота. Крім того, вони збільшують ймовірність захворювання ясен, яке також може викликати неприємний запах з рота.

Їжа:

розщеплення частинок їжі, що застрягли в зубах, може викликати запах. Деякі продукти, такі як цибуля і часник, також можуть викликати неприємний запах з рота. Після того, як вони перетравлюються, продукти їх розпаду переносяться з кров’ю в легені, де вони можуть впливати на дихання.

Сухість у роті:

слина природно очищає ротову порожнину. Якщо рот від природи сухий або сухий через певну хворобу, наприклад, ксеростомію, запах може накопичуватися.

Гігієна зубів:

чистка зубів і зубна нитка забезпечують видалення дрібних частинок їжі, які можуть накопичуватися і повільно руйнуватися, створюючи запах. Якщо чистити зуби нерегулярно, утворюється плівка бактерій, яка називається нальотом. Цей наліт може дратувати ясна і викликати запалення між зубами і яснами, яке називається пародонтитом.

Протези, які не очищаються регулярно або належним чином, також можуть містити бактерії, які викликають галітоз.

Гостра дієта:

голодування та програми харчування з низьким вмістом вуглеводів можуть викликати галітоз. Це пов’язано з розщепленням жирів, утворюючи хімічні речовини, які називаються кетонами. Ці кетони мають сильний аромат.

Наркотики:

деякі ліки можуть зменшити виділення слини і, отже, посилити запахи. Інші ліки можуть викликати неприємні запахи, оскільки вони руйнуються і виділяють хімічні речовини в диханні.

Приклади включають нітрати, які використовуються для лікування стенокардії, деякі хіміотерапевтичні препарати та деякі транквілізатори, такі як фенотіазини.

Люди, які приймають вітамінні добавки у великих дозах, також можуть бути схильні до неприємного запаху з рота.

Захворювання ротової порожнини, носа та горла:

іноді на мигдалинах у задній частині горла можуть утворюватися маленькі, покриті бактеріями камені і видавати запах. Крім того, інфекції або запалення в носі, горлі або пазухах можуть викликати галітоз.

Чужорідне тіло:

неприємний запах з рота може бути викликаний, якщо в носовій порожнині застряло чужорідне тіло, особливо у дітей

Захворювання:

деякі види раку, печінкова недостатність та інші метаболічні захворювання можуть викликати галітоз через специфічні суміші хімічних речовин, які вони виробляють. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) може викликати неприємний запах з рота через регулярний рефлюкс шлункової кислоти.

Рідкісні причини неприємного запаху з рота

Як згадувалося раніше, найпоширенішою причиною неприємного запаху з рота є гігієна порожнини рота, але виною можуть бути й інші ситуації.

Більш рідкісні причини неприємного запаху з рота включають:

Кетоацидоз:

коли рівень інсуліну у людини з діабетом дуже низький, їх організм більше не може використовувати цукор і починає використовувати запаси жиру. Коли жир розщеплюється, виробляються і накопичуються кетони.

Кетони можуть бути отруйними у великій кількості і виробляти характерний і неприємний запах з дихання. Кетоацидоз є серйозним захворюванням і потенційно небезпечний для життя стан.

Кишкова непрохідність:

дихання може пахнути калом, якщо блювота тривала, особливо якщо є непрохідність кишечника.

Бронхоектатична хвороба:

це тривалий стан, при якому дихальні шляхи стають ширшими, ніж зазвичай, що дозволяє накопичувати слиз, що призводить до неприємного запаху з рота.

Аспіраційна пневмонія:

набряк або інфекція в легенях або дихальних шляхах через вдихання блювоти, слини, їжі або рідин.

Симптоми

Специфічний запах дихання може змінюватися в залежності від причини проблеми. Найкраще попросити близького друга або родича виміряти ваш запах з рота, оскільки самостійно оцінити його буває важко.

Якщо нікого немає, один із способів перевірити запах — облизнути зап’ястя, залишити висохнути, а потім понюхати. Поганий запах на цій ділянці зап’ястя може свідчити про те, що у вас галітоз.

Деякі люди стурбовані своїм диханням, навіть якщо вони зовсім не мають запаху з рота. Цей стан називається галітофобією і може призвести до нав’язливого очищення рота.

Домашні засоби

Гігієна порожнини рота є ключем до більшості проблем з неприємним запахом з рота.

Інші зміни способу життя та домашні засоби від неприємного запаху з рота включають:

Чистка зубів:

обов’язково чистіть зуби принаймні двічі на день, бажано після кожного прийому їжі.

Нитка:

зубна нитка зменшує накопичення частинок їжі та нальоту між зубами. Чистка щіткою очищає лише близько 60 відсотків поверхні зуба.

Чисті зубні протези:

все, що потрапляє у ваш рот, включаючи протези, міст або капу, слід очищати, як рекомендовано, щодня. Очищення запобігає накопиченню бактерій і їх переміщенню назад у ротову порожнину. З подібних причин також важливо міняти зубну щітку кожні 2-3 місяці.

Чистка язика:

бактерії, їжа та мертві клітини зазвичай накопичуються на язику, особливо у курців або тих, хто особливо сухий у роті. Скребок для язика іноді може бути корисним.

Уникайте сухості в роті:

пийте багато води. Уникайте алкоголю та тютюну, які зневоднюють ротову порожнину. Жування гумки або смоктання солодощів, бажано без цукру, можуть допомогти стимулювати вироблення слини. Якщо у роті хронічно сухий, лікар може призначити ліки, що стимулюють відтік слини.

Дієта:

уникайте цибулі, часнику та гострої їжі. Цукор також пов’язаний з неприємним запахом з рота. Зменшіть споживання кави та алкоголю. Сніданок, що включає грубу їжу, може допомогти очистити задню частину язика.

Якщо запах дихання не зникає, незважаючи на контроль цих факторів, рекомендується відвідати лікаря для подальших тестів, щоб виключити інші умови.

Діагностика

Часто стоматолог просто відчуває запах дихання людини з підозрою на галітоз і оцінює запах за шестибальною шкалою інтенсивності. Стоматолог може зішкребти задню частину язика і відчути запах зіскрібків, оскільки ця область часто може бути джерелом аромату.

Існують різноманітні складні детектори, які можуть більш точно визначити запах.

Вони включають наступне:

Галіметр:

Виявляє низький рівень сірки.

Газова хроматографія:

Цей тест вимірює три леткі сполуки сірки: сірководень, метилмеркаптан і диметилсульфід.

Тест BANA:

Вимірює рівень специфічного ферменту, що виробляється бактеріями, що викликають галітоз.

Тест бета-галактозидази:

було виявлено, що рівень ферменту бета-галактозидази корелює з запахом з рота.

Тоді стоматолог зможе визначити ймовірну причину неприємного запаху з рота.

Медичний огляд Крістін Франк, DDS

Автор статті Тім Ньюман

Переклад Наталія Каренгіна, Львівський медичний університет