Як позбутися від стресу, уберегтися від неврозів і депресій

Багатьом знайомий стан постійної втоми, безсоння і страху, відсутність настрою і небажання що-небудь робити. Особливо часто люди скаржаться на такий стан з приходом осені. Як впоратися самостійно з виниклими проблемами?

Апатія і байдужість до всього, небажання піднятися вранці з ліжка і зайнятися хоч чимось люди зазвичай називають депресією. Почуття
внутрішнього дискомфорту, дратівливість, підвищену тривожність,
зниження працездатності, нестійкість настрою і всілякі болі
незрозумілого походження списують на невроз.
Але що ж це таке насправді? Чи можна позбутися від неврозу або депресії самостійно?

І депресія, і неврози — це серйозні захворювання. У них різні симптоми і способи лікування. Загальне одне — розвиваються вони на тлі стресу або тривалий час травмуючої ситуації. Впливають на загальний стан і особливості нервової системи, і
особливості будови організму, і перенесені захворювання, а також тип
особистості, виховання і освіту.

Коли
хвороба настала, розвинулася в повній мірі і проявляється вираженими
симптомами, то самостійно впоратися з нею не вдасться.
Потрібно йти до лікаря і лікуватися. Стреси і переживання позначаються на здоров\’я всього організму, часто призводять до психічних розладів, на щастя, оборотним.

Але,
коли не проходить втома і нерви на межі, пора подумати про своє
здоров\’я і загальний стан, не чекаючи часу, коли без лікаря обійтися
буде неможливо.
Кожна людина повинна запам\’ятати просту істину: ніхто не подбає про тебе краще, ніж ти сам.

Перш
за все, якщо немає серйозної травмуючої ситуації в житті, якщо проблеми
виникли на рівному місці, то потрібно пропрацювати наявність
внутрішньоособистісного конфлікту, не усвідомлюваного людиною.
Допомогти в цій ситуації може компетентний психолог.

Високе
завантаження на роботі і вдома, бажання зробити все і вчасно, підвищена
відповідальність і залежність від чужої думки часто призводять до
проблем з нервовою системою і почуттю незадоволеності життям.
Що робити, як змінити себе і своє ставлення до життя?

Не беріть на себе занадто багато

Вся відповідальність не може лежати на одній людині. Навколо вас люди, вони можуть і повинні відповідати за себе і за доручену справу. Якщо хтось говорить вам інакше, він не правий. Якщо ви самі так вважаєте — ви не праві однозначно.

Керівник
повинен брати на себе відповідальність за результат, за загальну
організацію справи, але у кожного з підлеглих — своя зона
відповідальності.
Якщо
ваша зона відповідальності занадто велика, якщо вам весь час вказують
на недоліки і недоробки, то в такому стресовому стані довго працювати
неможливо.
Пора або знайти іншу роботу, або просто перестати виконувати все, що на вас звалили. Будь, що буде, все одно ви і так кругом винні.

Позбавтеся від непотрібного мотлоху


Багато
психотерапевти, працюючи з людьми, які потрапили в складну життєву
ситуацію, і не здатними самостійно знайти вихід, дають практичне
завдання для самостійної роботи — зайнятися прибиранням будинку.
Методично і послідовно перебрати всі, що лежить в шафах, перемити і
перечистити полки і комори, розібрати антресолі і горища, викидаючи
безжально все, що не користувалися в цьому році.

Позбувшись від мотлоху, копівшегося роками, багато хто відчуває полегшення. Перебираючи старі речі, альбоми, фотографії, люди повертають до життя забуті враження дитинства і радісні події. Це допомагає знайти почуття спокою і рівноваги.

Мотлохом можуть бути не тільки речі, але й звички, традиції і навіть люди. Насправді це якраз і є те, що багатьом з нас заважає жити. Всі ці уклади і звичаї, нудні заходи, раз і назавжди розписані правила — все це само по собі призводять до тривалому стресу. Наприклад, в суботу — генеральне прибирання, тому вся сім\’я з ранку носиться з ганчірками та швабрами. В дощ і спеку, взимку і влітку, завжди в суботу. Прибирати потрібно, безумовно. Але якщо прекрасна погода і вихідний день, то чому б не піти на пляж з ранку? Не можна, прибирання!

Спілкування в своєму колі, з усталеними зв\’язками і відносинами, спокійно і приємно. Або нудно і нічого нового не приносить. Серед людей, з ким часто доводиться спілкуватися, напевно є такі, які відбирають багато часу, нічого не даючи взамін.

Це знайомі, які замучили нескінченними стражданнями і проблемами, вимогами допомогти і поспівчувати. Спробуйте уявити, що біда трапилася з вами. Допоможуть? Або знайдуть іншу жилетку, щоб поплакатися про свої печалі?

Це родичі зі своїми «я ж хотів як краще, а яка подяка!». Не треба вам цього як краще, постарайтеся пояснити, що ви самі впораєтеся. Краще або гірше, але самі.

Це колеги, з плітками замість продуктивної роботи і розбірками, хто винен. Це зустрічі і святкування, що наганяли нудьгу, але як же без колективу? Так нормально без нього!

Готуйтеся до змін


Робота, прибирання-готування, дача, відвести дітей туди, забрати звідти, весь день, як білка в колесі — це ще не проблеми. Справжні
проблеми — це коли потрібно догляд за важко хворою людиною, якщо у
кого-то з близьких спостерігаються психічні відхилення.
Важко
жити з чоловіком тираном або п\’яницею, неможливо довго терпіти в своєму
будинку скандальних родичів або тулитися у чужих людей без надії знайти
своє власне житло.
Якісь біди проходять з часом, від скандалістів і тиранів потрібно позбутися якнайшвидше. Очікування бід і неприємностей, страх перед ними — ось глибинні
причини багатьох неврозів і проста зміна звичок в цьому випадку допоможе
мало.

Часом в такій ситуації рятує саме те, що здається самим нерозв\’язним. Правильний
шлях до вирішення проблеми відкриє відповідь на питання: що робити,
якщо ця проблема раптом зникла, розчинилася і її не стало?
Смоделируйте свою ситуацію після цього. Уявіть: злісний чоловік кинув сім\’ю, це добре, але грошей більше немає; будинок згорів, рідня залишила в спокої, але жити ніде; з поганої роботи вигнали і нову знайти важко. Чи не мрійте про спадщину, про подарунки або новому прекрасного принца. Дива не буде або буде нескоро.

Це здається ще страшніше? Лякає, що доведеться самостійно приймати рішення, заробляти на життя копійки і відмовляти собі у всьому? Що знадобиться знайти будинок, де пустять переночувати, і гроші, щоб заплатити за їжу? А далі доведеться знімати житло, оформляти допомогу і всі зароблені гроші розписувати до гроша. Пошуки роботи можуть затягнутися, ходити по співбесідах важко і неприємно. У якихось ситуаціях знайомі засудять, обговорюватимуть ваші особисті справи і перестануть дружити.

Так готуйтеся до цього заздалегідь! Почніть прямо зараз! Уявіть, що подія, яка переверне життя, обов\’язково станеться через півроку або через рік. Змінити нічого не можна! Що потрібно зробити? Обов\’язково накопичити трохи грошей на перший час, поки є робота або «годувальник» оплачує рахунки? Постарайтеся, щоб сума була велика, захована надійно і щоб ніхто про це не знав.

Можна активно шукати нову роботу, вчитися і отримувати нові навички. Можна і потрібно відновити давні знайомства, цілком ймовірно, що старі
друзі зможуть підтримати, коли випаде зі звичного кола спілкування.

Житлові проблеми теж можна вирішити. Опинившись на вулиці, практично всі люди знаходять дах над головою. Вивчайте закони, переглядайте пропозиції дешевих кімнат у передмістях або продажу приватних будинків по частинах. Не беріть кредити зараз, бережіть свою кредитну репутацію, щоб легко
отримати в банку гроші тоді, коли це дійсно буде дуже потрібно.

Перегляньте свої особисті речі з позиції майбутніх змін. Що можна продати? Що подарувати або викинути? Про збереження цінностей треба подбати, все непотрібне — віддати. Хтозна, іноді марна для вас дрібниця для кого-то виявиться цінним подарунком, людина буде вам вдячний.

Дивно,
але всі ці турботи не тільки допомагають заспокоїти нервову систему,
переключившись від руйнування себе до творення свого нового життя.
Дуже часто і реальна ситуація починає змінюватися в обраному напрямку або в якомусь іншому. Але оскільки життя непередбачувана і дивовижна, то вона часом повертає в чудову сторону.

Шукайте себе і свій шлях, розірвіть замкнуте коло свого життя, якщо вам в ньому не комфортно.