» » Проблеми сучасних підлітків

Проблеми сучасних підлітків

Людина вступаючи в підлітковий період, починає спробу усвідомлення себе і свого місця в житті, і тут виникають протиріччя, які ведуть в кращому випадку до зміни характеру і поведінки, а про гірше краще і не говорити.

 

Підліток, залишаючись в душі і по фізичному розвитку дитиною, починає вважати себе дорослим. У нього формуються певні поняття щодо дорослого життя, поведінку і з'являються символічні твердження: Я дорослий, це дає мені право дорослим не довіряти, є ключ протиріч у підлітка, звідси безумовно випливає ряд інших.

 

Саме бажання самоствердитися і самовиразитися штовхають його з однієї крайності в іншу. Йому необхідно існувати в будь-якої групі, бути рівноправним членом і жити за законами групи. Але підліткові групи не завжди приймають чужих, вони вже сформувалися і у них свої принципи, стійкий клімат, а тут чужинець.

 

Природно підліток не потрапивши туди, куди хоче, починає відчувати самотність, звідси його труднощі взаємини з однолітками.

 

Підліток прагне міцно стати на ноги не втративши свою одиничність і неповторність, і одночасно схожий на інших: ні на кого не схожим і бути - як всі. За своєю суттю він знаходиться в дитинстві, бажає грати як в дитинстві, але соромиться, він захищається і бореться з бажанням пограти. Натомість з'являється нова необхідність в цікавих подіях з вираженою емоційністю, як альтернатива грі.

 

Особливо відзначити, що нормальний розвиток підлітка без подієво-емоційного ряду життєдіяльності практично неможливо.

 

Існує ряд тверджень, які дають повний портрет підлітка:

 

 

- я соромлюся свого зростання, тому що дуже швидко росту;

 

 

- я хочу, щоб мене розуміли і любили, мені погано через погані відносини з батьками;

 

 

- я сам перебуваю в дискомфорті від змін в мені і навколо мене;

 

 

- я втомилася бути одна, я не можу так більше жити, я відчуваю себе дурепою і непривабливою, я хочу, щоб хлопчики звертали на мене увагу;

 

 

- я відчуваю невпевненість у собі і намагаюся приховати її будь-яким доступним для мене способом;

 

 

- я вимагаю дії і рухів, не треба мене напихати своїми порадами;

 

 

- я хочу формувати власну думку з будь-якого питання;

 

 

- я люблю все яскраве, незвичайне, дивовижне, неземне, унікальне, неординарне;

 

 

- мене найбільше хвилюють мої взаємини з хлопчиками, з батьками, з родичами, з учителями та я знаю, що досвіду життєвого у мене недостатньо, і я хочу розібратися в собі і в оточуючих мене людей, я потребую розуміння з їх боку.

 

Цих тверджень досить багато, але вони не дають повної відповіді на всі питання і знання про підлітка, а якщо і дають, то найчастіше це лише знання і вони ніяк не вирішують задачу підлітка і його батьків.

 

Часто підліток, не зумівши самостійно вирішити свої проблеми самоствердження, стають грубими і безпринципними. Батькам завжди не вистачає часу на спілкування з дитиною, тільки іноді вкрай рідко у них назріває питання про виховання свого чадо і натикаються або на грубість, або на порожнечу. Підліток ніколи не пустить в свій світ нікого, навіть мати з батьком, і найчастіше закінчується скандалом таке виховання.

 

Підліток ігнорує прохання матері зробити що-небудь по дому, огризається, поводиться неадекватно, шукає вихід із ситуації, що склалася і не знаходить.

 

По ряду причин саме цей вік, як вважають фахівці і психологи, найбільш підходить для освіти так потрібних людині соціальних знань і умінь, звичок. У підлітка виробляється причетність до світу і до себе, до пізнання, навколишньогосередовища, ті, які він візьме з собою в дорогу, яка називається - доросле життя. Саме в цей період життя має велике значення стати на бік підлітка, проявивши до нього повагу і дати зрозуміти йому, що має право на власну думку.

 

Має принципове значення не пропустити цей момент, щоб підліток став повноцінним громадянином своєї країни.