Захворювання свійських тварин: що варто про них знати

Займаючись розведенням свійських тварин, кожен фермер може стикатись з ризиком виникнення захворювань серед поголів’я тварин. Найдієвішими методами боротьби з будь-якими захворюваннями є їх профілактика. Профілактичні засоби включають забезпечення нормальних умов догляду за тваринами, збалансоване харчування, знезараження приміщень утримання за допомогою засобів дезінфекції, дотримання графіків щеплень від захворювань. Які хвороби свійських тварин є небезпечними для людини — розповідаємо в даному матеріалі.

Захворювання свійських тварин: що варто про них знати

Чим можуть зашкодити захворювання свійських тварин

Падіж поголів’я для будь-якого тваринника подія подібна до катастрофи. Інфекційні хвороби, які можуть стати причиною масової загибелі стада, поширюються на великі території, долають кордони та завдають істотної економічної шкоди. Тому кожному фермеру варто знати, які найнебезпечніші захворювання можуть загрожувати його підопічним та людям, а також як можна зарадити цьому лиху.

Ящур

Ящур — високозаразне захворювання. Вірус ящура може зберігатися у зовнішньому середовищі до пів року, а у м’ясних виробах — до 3 місяців.

Хвороба небезпечна тривалим інкубаційним періодом, у деяких випадках симптоми у тварин виявляються лише через 3 тижні після зараження. Тварини заражаються при контакті, а також через заражені корми, воду, підстилку. Занести збудник може й людина — на взутті та одязі.

Ящуром людина може заразитись через:

  • молоко;

  • воду;

  • продукти;

  • контакт;

  • повітряним шляхом.

Від людини до людини ящур не передається. Захворювання протікає з високою температурою, болями у животі, висипаннями. Ліків проти ящуру немає, терапія спрямована на подолання симптомів. Щоб зупинити поширення хвороби, тварини підлягають забою.

Захворювання свійських тварин: що варто про них знати

Сибірка

Сибірка відноситься до особливо небезпечних хвороб. Вона передається від тварин людям, у яких летальність становить до 20%. Особливість сибірки у тому, що її збудник існує у трьох формах. Він максимально пристосований до виживання у зовнішньому середовищі, зокрема у ґрунті, де формуються природні резервуари інфекції. Саме з них найчастіше відбувається зараження худоби при випасі.

Хворих тварин лікують спеціальною сироваткою, глобуліном та антибіотиками, а через 2 тижні після одужання вакцинують. Обов’язкова вакцинація проводиться всім тваринам, які перебувають у вогнищі хвороби. На території господарства, де є захворілі тварини, вводиться карантин на 15 днів. Для людей також існує вакцина від сибірки.

Високопатогенний грип птиці

Пташиний грип передається людині. В зону ризику потрапляють працівники птахоферм. Найнебезпечнішої форми набув штам H5N1 — високопатогенний грип птиці. Однак не всі штами вірусу небезпечні для людини.

Вірус постійно мутує, розширює ареал та вражає нові види птахів. Зараження свійських птахів відбувається від мертвих диких особин.

Летальність від зараження вірусом птахів становить від 10 до 100%. Це залежить від конкретного штаму. Проте у всіх випадках птиця в осередку підлягає забою. В профілактичних цілях застосовують вакцину, а для захисту людей антигени пташиного грипу містяться у вакцинах від грипу.

Підіб’ємо підсумки

Вакцинація та дотримання санітарних норм — ефективні способи уникнення зараження поголів’я. Також фахівці рекомендують провадити закритий тип ведення господарства.

Варто пам’ятати, що хвороби можуть зашкодити як господарству, так і здоров’ю людини. Уникнути цього можуть допомогти засоби для дезінфекції, придбати які можна в магазині Biovet.