Як не попастися на шахраїв на дошках оголошень?

Якщо ви хочете щось купити або продати через соціальні мережі або сервіси безкоштовних оголошень, ви можете зіткнутися з шахраями. Розбираємося, як не попастися на їх вудку.

В соціальних мережах

Якщо ви залишили в своєму оголошенні в соцмережах номер телефону, вам можуть зателефонувати під виглядом покупця і попросити для оплати товару не тільки номер вашої картки, але і інші дані — ім'я, прізвище, термін дії та код на зворотному боці картки. Шахрай може також попросити надіслати фото карти, щоб отримати ці дані.

Насправді, для здійснення переказу на карту покупцеві досить знати номер карти. Якщо він просить повідомити додаткові дані або надіслати код з смс — це шахрай.

Як не попастися на шахраїв на дошках оголошень?

На сайтах оголошень

Багато популярних дошок оголошень приховують номер телефону покупця та продавця, пропонуючи їм спілкуватися в месенджері всередині платформи. Це зроблено спеціально для підвищення безпеки угод. Однак шахраям нерідко вдається обходити ці перешкоди.

Наприклад, представившись покупцем, шахрай в процесі спілкування може знайти привід, щоб перейти спілкуватися в мессендежер (WhatsApp, Viber, Telegram). Багато хто до цих пір на це погоджуються. Повівши продавця з сайту оголошень, шахрай пропонує оформити доставку через онлайн-сервіс сайту оголошень або поштову службу. Якщо продавець згоден, покупець-шахрай каже, що вже все оплатив і відправляє йому посилання на сторінку сервісу доставки, по якій можна моментально отримати оплату. При цьому відкрилася сторінка зовні практично повністю повторює сторінку сайту-агрегатора оголошень або кур'єрською / поштової компанії, тому у багатьох не виникає сумнівів.

На сторінці підробленого сервісу доставки написано, що «покупець» нібито вже сплатив товар. Все, що потрібно продавцю — натиснути на кнопку і ввести дані своєї карти, щоб вивести на неї гроші. Насправді, якщо ввести дані карти, гроші не будуть зараховані на неї, а навпаки — спишуться. «Покупець» ж просто перестане виходити на зв'язок.

Аналогічним чином шахрай може видати себе і за продавця. Але в цьому випадку, отримавши гроші через підроблений сервіс доставки, він може спробувати обдурити покупця ще раз. Коли покупець не отримує товар і пише шахраєві-продавцю, той може вийти на зв'язок і запропонувати повернути платіж, пославшись на проблему сервісу доставки. Для повернення платежу шахрай надсилає покупцеві посилання на сторінку повернення, де також потрібно ввести дані карти. Природно, зробивши це, покупець не отримує свій платіж назад. Навпаки, з його карти знову списуються гроші.

Як не попастися на шахраїв на дошках оголошень?

Правила безпечного онлайн-шопінгу

  1. Не варто втрачати голову від «вигідних» пропозицій. Великі знижки на техніку — одна з ознак того, що «лот-приманка» на сайтах безкоштовних оголошень створений шахраями. Будьте уважні.
  2. Користуючись послугами сервісів з продажу нових і б / в товарів, не йдіть в месенджери, ведіть всю переписку тільки в чаті сервісу.
  3. Не замовляйте товар по передоплаті — оплачуйте тільки тоді, коли отримали товар і переконалися в його справності.
  4. Чи не переходьте за посиланнями, які вам надсилають.
  5. Перш ніж ввести в будь-яку форму дані своєї банківської картки, вивчіть адреса сайту, «загугли» його і перевірте, коли він був створений. Якщо сайту пара місяців — з великою часткою ймовірності він шахрайський. Довіряйте тільки офіційним сайтам.