Навіщо потрібна судова будівельна експертиза?

Навіщо потрібна судова будівельна експертиза?

Будівельні суперечки — одні із найскладніших видів судових розглядів. Вони вимагають від учасників неймовірної підготовленості та широкого знання як чисто юридичних аспектів справи, а й багатьох деталей, що з технологією і практикою будівництва. Від того, наскільки ви і ваш клієнт розумієте ситуацію і можете її оцінити, володієте знаннями в цих сферах, часто залежить результат справи. І тут однієї впевненості у своїй правоті замало.

Існує кілька різновидів будівельних суперечок. У цій статті ми, головним чином, розглядатимемо арбітражні суперечки, що виникають між інвесторами, забудовниками, замовниками, проектувальниками, підрядниками, субпідрядниками, іншими виконавцями, адміністративними, контролюючими та наглядовими органами державної влади.

Судова будівельна експертиза – ключовий елемент серед доказів при судових розглядах, пов’язаних із будівництвом. Від того, наскільки якісно та грамотно вона проведена, часто залежить результат всього розгляду.

Що таке будівельна експертиза

Будівельно-технічна експертиза – це інструмент визначення стану будівельно-технічних об’єктів. Вона використовується для об’єктивної та виваженої аргументації позицій, що відстоюються, при виникненні конфлікту, пов’язаного з будівництвом, причому сама експертиза може бути як судовою, так і позасудовою. Вирішення будівельного спору без звернення до суду дозволяє суттєво заощадити кошти на судових витратах, зберегти репутацію, а також відносини з клієнтом. Грамотно проведена СТЭ допомагає вирішувати питання саме в такий спосіб.

При цьому слід зазначити, що за законом і судова та позасудова експертизи мають рівну силу (ДПК, ст. 67, АПК, ст. 71). Однак у судовій практиці судді, як правило, припускають, що велика відповідальність експерта при проведенні судової експертизи позитивно впливає на якість її проведення. Тому вони часто віддають перевагу висновкам, отриманим у ході судової експертизи.

Головне завдання СТЕ — за допомогою різних наукових методів з’ясувати, чи будівельні роботи на всіх етапах будівництва виконувались у повній відповідності до нормативних вимог. Так само, як і в науковому дослідженні, будівельна експертиза має бути відтвореною. Іншими словами, отримані результати не повинні змінюватись при зміні експерта чи експертної лабораторії.

Є кілька об’єктів дослідження будівельно-технічної експертизи:

  • експертиза містобудівної та проектної документації;
  • експертиза порядку складання та затвердження проектної документації;
  • експертиза результатів виконання інженерно-будівельних вишукувань;
  • будівельна експертиза (визначення обсягу, якості та недоліків виконаних робіт);
  • ціноутворення у будівництві;
  • технологія будівельного виробництва;
  • втрата експлуатаційних властивостей об’єкта внаслідок пожежі чи іншого пошкодження конструкцій.

Якщо ваша ситуація пов’язана з одним із зазначених пунктів, значить будівельно-технічна експертиза допоможе розібратися у складностях, що виникли.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *