Що краще вибрати гіпсову ліпнину або поліуретан

Ліпнина — декоративний елемент інтер\’єру, на який завжди є попит. Історія ліпних прикрас нараховує кілька тисяч років, а вони як і раніше залишаються затребуваними. Безумовно, сучасні вироби значно відрізняються від своїх попередників,
адже технології виробництва ліпнини постійно удосконалюються.

Зараз цей декор виготовляється з самих різних матеріалів, але найбільш популярними залишаються два варіанти: гіпс і поліуретан. Про гіпсової ліпнини чув багато хто, а поліуретанові вироби з\’явилися відносно недавно. На перший погляд може здатися, що значно доступніші прикраси з синтетичної сировини набагато краще класичного декору з гіпсу. Чи це правда? Розібратися в цьому питанні допоможе тільки порівняльний аналіз характеристик.

Естетика


Почнемо із зовнішнього вигляду, адже саме він є першим критерієм оцінки будь-якого виробу. Гіпсові прикраси сміливо можна порівнювати з справжніми витворами мистецтв. Гіпсовий розчин — дуже пластична маса, яка повторює всі найдрібніші вигини форми. Чіткий візерунок, витончені лінії, ретельна промальовування незначних деталей — ліпнина з гіпсу неймовірно красива.

Поліуретанові вироби значно програють гіпсовим виробам в плані естетики. Ні, виглядають вони досить добре, але не можуть похвалитися настільки ж гарним малюнком. Крім того, вибір їх дизайну обмежений фабричним випуском, тоді як ліпнина з гіпсу може створюватися за індивідуальним ескізом. Хочете ще більше ексклюзиву? Золочення, патинування і різні техніки фарбування — ось, що допоможе здійснити бажане.

Довговічність

Ліпний декор з гіпсу може прослужити не один десяток, а то й сотень років. Досить згадати яскраві пам\’ятники архітектури, які прикрашені гіпсовою ліпниною. Після застигання гіпсовий розчин перетворюється в міцний камінь, який дуже складно пошкодити. Навіть якщо це станеться, то ліпнину можна відреставрувати, повернувши їй колишній вигляд.

Поліуретанові вироби дуже крихкі. Ремонту пошкоджені елементи вже не підлягають, їх можна тільки замінити новими. Поліуретан має властивість з часом всихати, деформуватися і навіть жовтіти. Максимальний термін служби ліпнини з цього матеріалу складає близько 5 років.

Вогнетривкість

Гіпс відносять до категорії вогнетривких матеріалів. Навіть при тривалому впливі високих температур він не загориться. Поліуретан
запалюється практично миттєво, мало того, нагріваючись, він починає
виділяти в повітря ціанід — справжня отрута для людини.
До речі, поліуретанові вироби викидають його не тільки при горінні, а й всиханні. Гіпс — абсолютно натуральний матеріал, який не шкодить здоров\’ю ні за яких умов.

Вплив на мікроклімат


Гіпс володіє однією чудовою властивістю — гігроскопічність. Він здатний регулювати показники вологості в приміщенні. Якщо вони занадто високі, то гіпс вбирає в себе зайву вологу, низькі — віддає. Завдяки цьому в кімнаті підтримується оптимальний мікроклімат, що благотворно впливає на стан здоров\’я.

Поліуретан, природно, такий здатністю не відрізняється. Те, що він може бути отруйний, ми вже з\’ясували. Але цей синтетичний матеріал ще й перешкоджає вільному руху повітря, що негативно позначається на підставі. У відсутності вентиляції і наявності високої вологості під поліуретановим декором може з\’явитися грибок або цвіль.

Вартість


Вироби з поліуретану стоять в рази менше, ніж гіпсовий декор. Але чи можна назвати їх покупку вигідною? Відповідь однозначна: немає. Ліпнина з гіпсу встановлюється на століття, а прикраси з поліуретану — на кілька років. У підсумку вкладені в добротний декор кошти з лишком окупаються.

Єдиний параметр, за яким поліуретанова продукція виграє — простота монтажу. Вироби з поліуретану важать дуже мало, тому їх фіксація здійснюється на клей. Гіпсова ліпнина досить важка і при її установці використовуються дюбелі. За всіма іншими показниками гіпсовий декор абсолютний лідер!